Овој лек е толку едноставен за правење, а ќе ви бидат потребни само 2 состојки за да го подготвите. Научниците неодамна докажаа дека оваа комбинација може да биде корисна во лекувањето на р акот.

Иако одамна, за овој лек се велеше дека не ги излекува клетките на р акот, сепак искуствата потврдија дека станува збор за погрешна претпоставка. Иако, порано се мислеше дека присуството на шеќер во овој лек ги храни клетките на р акот, сепак, во оваа комбинација се покажа дека делува спротивно.

Во овој случај шеќерот делува на друг начин. Клетките на р акот не го искористуваат шеќерот во медот бидејќи сода бикарбоната ги неутрализира. Јаворовиот сируп или мед во овој случај потпомага во у ниш-тување на клетките на ракот.

Потребни состојки: 1 лажичка сода бикарбона, 3 лажички мед или јаворов сируп. Соодносот треба да е 3:1.

Постапка: Двете состојки се мешаат, а при мешање се добива густа паста. Дејството на овој лек е 10 000 пати посилно од другите лекови. Доволно е да кон-сумирате три кафени лажички на ден во период од еден месец, а резултатите се неизбежни.

При користење на оваа терапија треба да избегнувате месо, шеќер и бело брашно. Доколку имате проблеми со акни и затворени пори, овој лек е одличен за смирување на истите.

Човечката кожа, особено на лицето, вратот, грбот и градите, е покриена со стотици илјади микроскопски фоликули, честопати наречени пори. Овие фоликули понекогаш  ги блокираат каналите преку кои масните и мр-твите клетки се носат на површината на кожата. Потоа, се појавува црвенило и оток поради акумулација на мр-тви клетки и развој на бактерии и гној.

Акните се видливи само како црвени дамки или во форма на црни точки, особено во почетната фаза. Тогаш тие претставуваат само лесна форма на акни. Потешката форма на акни е главно онаа што создава лузни и се јавува во два случаи: ако кожата е покриена со стотици мозолчиња или акните се појавуваат како поголеми, поцврсти и често болни црвени грутки.

Акните често се карактеризираат со воспаление, кое вклучува црвенило и б олка. Причината за нивниот изглед и лузните што ги оставаат сè уште не е позната, а процесот на развој е многу сложен.

Хормонални нару-шувања, генетика и акни

Акните може да се сметаат за еден вид хормонални заболувања. Хормоните се одговорни за жлездите и нивното лачење. И кога постои хормонална нерамнотежа, постои и нару-шување во излачување на жлездите, па ова може да биде причина за појава на акни.

Акните и мозолчињата кај жените можат да бидат предизвикани од зголемена секреција на естроген за време на менструацијата, како и за време на бременоста и, во помала мера, и за време на менопаузата. Ова се хормонални акни.

Во некои студии, се споменува дека акните се генетско заболување. Ако вашите родители имале акни, големи се шансите и вие да ги добиете. Ако имале лузни од мозолчиња, многу е можно и вие да ги имате.

Диета, исхрана, модерен начин на живот, с трес и акни

Диетата богата со разноврсно овошје и зеленчук, омега 3 масни киселини и минерали, секако ќе го подобри квалитетот на животот и ќе влијае на регулирање на телесната тежина.

Сепак, неодамнешното истражување споменува дека некои докази покажуваат дека ниските гликемиски диети имаат потенцијален позитивен ефект врз антиинфламаторните процеси, засновани на системско воспаление како фактор на ризик за појава на лузни од акни и кожа. Ова истражување е сè уште во зародок.

Современиот живот, нередовната исхрана, недостатокот на сон и недоволната физичка активност секако влијаат врз функционирањето на организмот. Бидејќи умот и телото се тесно поврзани, овој начин на живот предизвикува емоционален и физички с трес, што дополнително влијае на ендокринолошкиот систем.

Зошто се појавуваат лузни од акни?

Лузни по акни обично се резултат на воспаление, кое се јавува кога порите во кожата се полни со гној. Порите отекуваат, што доведува до оште-тување на ѕидот во фоликулот.

Ако ште-тата е плитка и мала, обично се лекува полесно и побрзо. За време на процесот на заздравување, телото произведува колаген – ако произведува премногу малку или премногу, тогаш се формира лузна.

Видот на лузната зависи од количината на колаген. Ако произведе премногу, во таа област се формираат наслаги на ткиво и груба кожа, видливи се згуснувања или дамки со црвена или кафеава боја. Ако телото сè уште произведува премалку колаген, на кожата остануваат поголеми или помали дупки, кои се многу почести.

Лузни од акни на грбот

Сите знаеме дека акните можат да се појават насекаде на телото. Грбот не е исклучок. Акните на грбот се јавуваат поради промени во нивото на хормоните, зголемено лачење на себум, иритација (поради облека, ранци) или прекумерно потење.

Употреба на природни лекови против дамки и лузни

Сокот од лимон е природен обелувач на кожата и може да биде ефикасен во бор-бата против лузни и дамки од акни и мозолчиња. Измешајте еднакви количини сок од лимон и вода и нанесете ја добиената течност директно на вашите лузни и дамки, истовремено избегнувајќи ја околната кожа.

НМД.мк

Исплакнете по 15 до 25 минути или оставете го сокот преку ноќ како маска. Не заборавајте да ставите хидратантна крема штом ќе го исплакнете сокот, бидејќи лимонската киселина може да предизвика сушење на кожата. Наместо сок од лимон, можете да користите и сок од лимета, но бидете внимателни, бидејќи ако останат на кожата подолго време, може да предизвикаат хемиски изгореници.

Цитрусните сокови содржат и супстанца што се врзува за ДНК и овозможува УВ зрачењето полесно да ја оште-ти кожата. Затоа е многу важно да не се изложувате на сонце ако имате лимонов сок на кожата.

Сода бикарбоната може да се користи за пилинг на кожата и на тој начин да се намали појавата на лузни од акни. Измешајте една лажичка сода бикарбона со две лажички вода и нанесете ја добиената паста на кожата правејќи нежни кружни движења, концентрирајќи се на областа околу лузните.

По две минути исплакнете со млака вода.Оваа паста може да се нанесе и директно на лузните и да се остави да отстои 10 до 15 минути пред да се исплакне.

Медот е одличен природен лек за чистење на проблематичната кожа бидејќи содржи антибактериски својства и помага во смирување на кожата и намалување на воспалението. Се нанесува директно на лузната и е одличен избор за оние со чувствителна кожа бидејќи не ја иритира кожата. Исто така ја хидрира кожата и дава посебен сјај и свежина.

Начин на користење на пастата: Пастата се подготвува исто како и првичниот рецепт, препорачливо е да се прави со мед. Нанесете ја на лицето и масирајте со нежни кружни движења, 2 – 3 минути.

Потоа оставете пастата да делува на лицето уште 15 минути, па исплакнете со топла вода. За најдобри резултати користете ја секој втор ден, а резултатите се видливи по 2 – 3 месеци. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска