На многу едноставен и здрав начин може да ги исчисите вишокот масни наслаги од артериите, да го регулирате високиот притисок, да се ослободите од вишокот масни перничиња на стомакот, а потребни ви се само 4 состојки.

Затнатите или блокираните артерии може да бидат причинети од кр-вно згрутчување или плака која се натрупува поради зголемено ниво на холестерол во кр-вта.

Оваа блокада предизвикува огромен притисок во кр-вта, бидејќи тогаш таа не може слободно да се движи низ телото и да ги снабдува орга.ните и ткивата со кислород, предизвикувајќи притоа висок притисок познат како хипертензија.

Еднаш кога артериите се блокирани, многу е тешко да се исчистат, а за жал, високиот кр-вен притисок е проблем кој измачува голем број луѓе. Меѓутоа, постојат разни природни решенија за овие проблеми, а меѓу нив е и овој рецепт кој е многу стар и ефикасен.

Потребни ви се: сок од лимон, јаболкова киселина, мед и лук. Од овие состојки се добива еден многу моќен и лековит напиток со чија помош се чистат затнатите кр-вни садови и се нормализира притисокот. На овие намирници може да се додаде и ѓумбир од кој се добива многу моќен напиток.

Лукот се покажал повеќе пати како многу ефикасен во чистењето на затнати артерии, како и за намалување на високиот кр-вен притисок и нивоата на лошиот холестерол. Затоа е дел од сите природни препарати кои се користат за оваа намена.

Исто така, може да го намали и нивото на шеќер во кр-вта, бидејќи кога ова ниво е во нормални граници, тогаш полесно се контролира апетитот, што за возврат помага во сла.беењето.

Ѓумбирот е поврзан со превенција на болести на срцето поради својата способност за да го зголемува протокот на кр-вта. Исто така, има способност да произведува дополнителна енергија која ќе ви помогне да бидете физички поактивни и на тој начин да изгубите некој вишок килограм.

Лимонот е докажан во разни истражувачки студии како средство кое помага во регулирање на работата на срцето и на целиот кардиоваскуларен систем. Јаболковата киселина има антиоксиданти кои играат клучна улога во елиминацијата на ток.сините од телото и кр-вта.

Исто така содржи здрави витамини, минерали и ензими кои го одржуваат оптималното здравје. Медот се бори против бактериите, му дава на телото енергија и докажано го намалува холестеролот и срцевите болести.

РЕЦЕПТ: Сокот од ѓумбир или рендан корен од ѓумбир, рендан лук, лимонов сок, јаболкова киселина и мед се користат во сооднос 1:1:1:1:2. Исцедете го сокот од состојките. Ставете сок од ѓумбир, лук, лимонов сок и оцет во еден поголем сад.

Загрејте на умерен оган додека да зоврие, а потоа исклучете го огнот, но оставете го тенџерето поклопено врз ринглата уште половина час. Потоа тргнете го настрана и оставете да се доизлади. Можете да го процедете, но и не мора. На крај додајте го медот и мешајте додека убаво да се раствори.

Напитокот складирајте го во шише или стаклена тегла и чувајте го во фрижидер. Се користи по една лажичка секое утро, на пладне и навечер на празен стомак. Смесата може да се чува во фрижидер до два месеци. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска