Природните лекови може да бидат додаток на третманот или дури и примарен лек за зајакнување на кос-ките и зглобовите, во зависност од случајот, индивидуата и текот на болеста. Кога станува збор за здравјето на кос-ките и зглобовите, би било погрешно да се верува дека тоа може да се одржи само со помош на лекови.
Всушност, можете да користите природни алтернативи кои самата природа ни ги дала. Тие можат да бидат додаток на третманот или дури и основно средство за зајакнување на кос-ките и зглобовите.
Кога станува збор за кос-ките и зглобовите, тие се еден вид на поддршка на нашето тело и важно е да се обрати внимание на секоја непријатност и малаксаност при болести. Овие состојби не треба да ги ограничуваат нашите секојдневни активности.

Само со преземање навремени мерки можете да избегнете компликации и намалување на квалитетот на животот. Треба да се земе предвид и фактот дека со текот на годините нашето тело неминовно „се троши“. Многу често б олките во кос-ките и зглобовите се јавуваат како последица на воспаленија, инфекции, трауми и разни хронични заболувања.
Иако симптомите може да варираат, секој човек во одреден момент од животот се соочува со слични проблеми и тоа е нормално. Кога тоа ќе се случи, по консултација со лекар, луѓето избираат различни начини за зајакнување на кос-ките и зглобовите.
Следниот лек многу лесно се апсорбира во телото, ги зајакнуваат кос-ките и го минимизира ризикот од развој на болести на зглобовите. Комбинацијата од одредени семиња со пчелен мед, суво грозје и желатин е одличен извор на хранливи материи кои можат да го намалат воспалението и непријатноста.
Покрај тоа, овој природен третман е богат со природни ензими, диетални влакна и аминокиселини, чија апсорпција ги зајакнува кос-ките и зглобовите на природен начин и ја намалува веројатноста за повторување на болеста.

Овој лек содржи калциум и магнезиум во неговиот состав кои се есенцијални минерали кои помагаат во одржување на густината на кос-ките, особено кога има тенденција на „трошење“.
Лекот содржи и мали количини на калиум, за кој се знае дека е една од хранливите состојки што може да го балансира нивото на натриум и да помогне да се спречи задржување на течности во организмот.

Содржи значителни количини на омега-3 масни киселини, кои помагаат да се намали воспалението на ткивата и проблемите со циркулацијата. Протеините со висока биолошка вредност, покрај витамините и антиоксидансите, помагаат во поддршката на производството на колаген за заштита на зглобовите.
Доколку се конcyмира редовно, овој природен лек дава и дополнителен поттик на енергија. На овој начин, можете да ги подобрите вашите физички и ментални перформанси во текот на денот.

Потребни состојки: 2 лажици семки од тиква, 2 лажици сусам, 2 лажици желатин, 5 супени лажици ленено семе, 3 лажици суво грозје, 1 шолја мед.
Постапка: Во блендер измешајте ги семките, додајте го желатинот и сувото грозје во, преливајќи се со шолја мед. Потоа блендирате на максимална брзина, 2 или 3 минути додека да добиете хомогена маса без грутки.

Потоа лекот се складира во стаклена тегла со капак и се чува во фрижидер. Начин на примена: Овој лек треба да се консумира на празен стомак наутро, но може да го консумирате и половина час пред ручек и по желба пред вечера.
За да го постигнете саканиот ефект, овој природен лек мора да се зема редовно и континуирано. Ако ви е тешко да го јадете сирово, можете на пример да го разредите во чаша вода. Лекот треба да го потрошите во период од 2 месеци.

НМД.мк
НМД.мк
За да ги оптимизирате резултатите од овој природен третман, треба да јадете здрава и урамнотежена исхрана. Ограничете го внесот на сода, натриум, шеќери и брза храна.
Зголемете го внесот на овошје, зеленчук, посно месо и цели зрна.

НМД.мк

Пијте млеко од растително потекло (по можност збогатено со калциум и магнезиум) за зајакнување на кос-ките и зглобовите. Ако стра-дате од воспаление и задржување на течности, задолжително пијте многу вода и различни диуретици (природни извори). Не заборавајте да бидете физички активни врз основа на вашите индивидуални преференции и способности.