Тортата е лесна како снежна снегулка која се топи во уста. Оваа ледена торта ќе ве освои со првиот залак.

Потребни состојки:

6 белки
6 лажици шеќер
6 лажици брашно
300 мл млеко

За крем:

6 жолчки
6 лажици шеќер
250 г маргарин за креми/путер

За крем од ванила:

300 мл млеко
1 пудинг од ванила
3 лажици шеќер

за крем од чоколадо:

300 мл млеко
1 пудинг од чоколадо
3 реда чоколадо
1 лажица шеќер

за декорација:

500 мл слатка павлака или
2 кесички шлаг
250 мл млеко

Постапка:

Најпрво вклучете ја рерната да се загрева на 180 степени.

Белките со шеќерот изматете ги во цврст снег додека да стане густ и сјаен. Додадете брашно и промешајте со лажица, внимавајќи да остане смесата воздушеста. Потоа оваа смеса рамномерно распоредете во калап за торти 24 см, или во плех за печење 24х24 см.

Калапот намастете го и набрашнете го или обложете го со хартија за печење. Ставете да се пече во загреаната рерна 10-15 минути. Додека е топол бисквитот прелијте го со 300 мл врело млеко и оставете го на страна да се лади.

За крем:

На пареа изматете ги жолчките со шеќерот додека смесата да стане пенаста и густа. Оставете ја да излади па потоа додадете 250 г омекнат путер на собна темепратура и со миксер добро изматете го кремот додека да се изедначи.

Добиениот крем поделете го на два дела.

За крем од ванила:

Одземете малку млеко за да го промешате пудингот од ванила и шеќерот, а остатокот ставете го на оган да зоврие. Сварете го пудингот со постепено додавање и постојано мешање додека да згусне. Во изладениот пудинг додадете ја едната половина од кремот со жолчки и добро промешајте.

За крем од чоколадо:

Одземете малку млеко за да го промешате пудингот од чоколадо и шеќерот, а остатокот ставете го на оган да зоврие. Сварете го пудингот со постепено додавање и постојано мешање додека да згусне.

Додека е топол пудингот додадете го чоколадото искршено на коцки и промешајте додека тоа да се растопи и соедини. Во изладениот пудинг додадете ја втората половина од кремот со жолчки и добро промешајте.

Врз изладената кора прво нанесете го кремот од ванила, рамномерно распоредете и израмнете, а потоа кремот од чоколадо. Најгоре нанесете изматен шлаг (или слатка павлака).

Тортата е најдобро да се остави неколку часови во фрижидер или преку ноќ, а потоа да се сече и послужи.