Ако имате дома кактус алое вера не пропуштајте да го направите овој рецепт со кој ќе и направите квалитетн третман на вашата коса, а кој не можете да го добиете ниту во најскапите козметички и фризерски салони.

Овој природен препарат за коса ги лекува и обновува корењата, а косата почнува да расте поцврста, поеластична и погуста. Опаѓањето се стопира, а на косата и се враќа квалитетот од младоста.

Гелот од алое вера (и другите лековити алое кактуси) содржи алантоин, природен растечки активатор за косата. Има способност да ги активира фоликулите. Втората важна состојка во овој рецепт е хибискусот.

Хибискусот меѓу другото е позната лековита билка која содржи аскорбинска киселина, што е особено важно доколку постои себум. Го чисту скалпот и го елиминира првутот. Штом се исчистат порите и се отстрани првутот, косата природно заздравува и побрзо расте. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 150 г алое вера гел, 2 супени лажици кокосово масло, 4 супени лажици маслиново масло (ладно цедено), 2 чајни лажички мед, сок од 1/2 лимон, 1 супена лажица хибискус, 2 супени лажици ленено семе, 200 мл вода, 1 чајна лажичка мед

ПОСТАПКА: Од кактусот внимателно отсечете ги двата последни големи листови и ставете ги во бокал со вода да отстојат половина час. По изминатото време извадете ги водата и отстранете го белиот дел од крајот на листот.

Внимателно извадете го гелот од листовите, а потоа сомелете го со блендер за да добиете гел. Добиената смеса поделете ја на два еднакви делови. Едната половина оставете ја во фрижидер за подоцна, а во другата половина ставете две лажици кокосово масло.

Кокосовото масло е познато како најдоброто масло за коса. Потоа сипете и 4 лажици маслиново масло (или бадемово). Додајте мед и измешајте со дрвена лажица додека сите состојки да се изедначат во хомогена смеса.

На крај додајте го лимоновиот сок кој ќе помогне да се отстранат мртвите клетки од скалпот и да се регулира рН вредноста. Промешајте и првиот препарат е спремен. Помага да се разбудат фоликулите и да се спречи опаѓањето на косата. Самото влакно го омекнува и го прави свиленкасто.

УПОТРЕБА: Се нанесува на скалпот долж влакното на косата со блага масажа. Пкријте ја нглавата со кеса и пешкир и оставете да делува 30-40 минути, па исперете со благ шампон. Се користи двапати неделно. Остатокот чувајте го во тегла во фрижидер до две недели.

Во тенџерче ставете сув хибискус и ленено семе, па залијте со вода. Варете 7-8 минути додека да испари течноста и да добиете густа смеса. Оставете да се олади, а потоа процедете низ газа.

Стиснете низ раце за да добиете што повеќе од густиот гел. Добиениот гел помешајте го со другата половина од алое гелот и додајте лажичка мед. Помешајте за да се изедначи.

УПОТРЕБА: Се нанесува на ист начин како и првиот препарат, со нанесување на скалп и по должината на косата со блага масажа. Оставете да делува 30-40 минути под кеса, па исперете. Се користи двапати неделно.

Остатокот се чува во фрижидер, добро затворено во стаклена тегла. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ. За повеќе рецепти заследете ја NMD.mk, лајкнете ја и споделете ја нашата страница. Следно прочитајте: „Косата расте како лyда и не опаѓа, 0ВА е најдоброто средство, сите се гpабаат за рецептот“ – ОВДЕ.

Косата расте како лyда и не опаѓа, 0ВА е најдоброто средство, сите се гpабаат за рецептот