Гастритисот главно се дефинира како воспаление на слузокожата која е заслужна за создавање на слој клетки кои го прекриваат внатрешниот дел од желудникот и го штитат од желудочните киселини.

Ова воспаление главно се јавува поради долготрајно консумирање на лекови како што се аспирин и ибупрофен, од прекумерно консумирање на алкохол, кафе или други надразнувачки намирници кои ја иритираат и “нагризуваат” слузокожата.

Народната медицина познава одличен природен лек кој ги ублажува болките, го смирува гастритисот и ја лекува слузокожата за само три дена.

Напоредно со претходно наведените причинители, постои и една бактерија која се нарекува хеликобактер пилори која го напаѓа желудечниот епителиум и предизвикува појава на овој здравствен проблем.

Со овој природен лек ќе можете да се одбраните од оваа болест за доста краток период.

МАГДОНОС ВО БОРБАТА ПРОТИВ ГАСТРИТИС

Различните витамини А, Б, Ц, Е и К кои ги содржи магдоност, го прави одлична состојка за лекување на било каков тип на дигестивни болести.

РЕЦЕПТ:

-Темелно измијте една китка магдонос и ставете да зоврие во еден литар вода.

-Оставете да врие најмалку 5 минути, а потоа тргнете го садот од оган и оставете го да отстои поклопено два часа.

-Процедете го чајот и складирајте го во стаклена тегла.

-Пијте ја оваа течност во текот на денот, наместо вода.

Подгответе вода од ориз: Во комбинација со чајот од магдонос, одлично делува врз регенерацијата на оштетената слузокожа.

-Сварете 150 грама ориз во еден литар вода.

-После 20 минути готвење, процедете го оризот и сочувајте ја водата во стаклена тегла.

-Пијте ја водата од ориз секојдневно додека траат симптомите на гастритисот.