Здравата исхрана е многу важна, доколку сакаме да бидеме здрави или да се излекуваме од некоја болест. Во тој случај, здравата исхрана е клучна. Покрај тоа, мора да ја регулираме килажата. Првенствено тоа го правиме поради здравјето, но секако и за да изгледаме убаво.

Како што советуваат докторите, не е добро да изгладнувате, туку едноставно, да се храните здраво, да ги исфрлите штетните материи од организмот и да бидете физички активни.

Ова е план на исхрана за слабеење кој е одличен за чистење на организмот од токсините и вишокот шеќер. Секако, ова е план за 3 дена, а вие доколку имате потреба, можете да продолжите да се исхранувате на сличен начин и следните денови.

1 ДЕН

Појадок: Едно варено јајце и овесни снегулки – каша

Ужина: еден грст ореви или 1 јаболко или портокал (цел плод, да не е цеден)

Ручек: Варено пилешко и зелена салата

Вчера: варен зеленчук по избор

2 ДЕН

Појадок: Ист како првиот ден, ужина исто така

Ручек: Кратко обарен спанаќ

Вечера: Варена зелка

3 ДЕН

Појадок и ужина: Исти

Ручек: Малку варен ориз и пилешко (или мисиркино, а ако имате дијабетес – без ориз)

Вечера: Варен зеленчук

Совети: Ако го пржите месото и сл, користете кокосово масло. Намалете го внесот на леб и портудете се јадете интегрален.

Пијте лимонада и останати природни сокови, секако незасладени, свежо исцедени. Барем 1-2 пати дневно пијте зелен чај.

Ќе го исчистите организмот и ќе ослабете.