Фото и рецепт: Марија Милосковиќ

Потребни состојки:

6 белки

6 лажици шеќер

3 лажици брашно

2 лажици еуро крем

200 г крупно сечкани ореви

Постапка:

Белките се матат во цврст снег со постепено додавање на шеќерот додека да се растопи, а потоа со лажица се мешаат останатите состојки. Кората се пече на 180 степени, околу 18-20 минути.

За фил:

1 литар млеко

3 пудинг од ванила или вкус на слатка павлака

14 лажици шеќер

6 жолчки

250 г путер / маргарин

1 кесичка желатин со 4 лажици ладна вода (кога ќе набубри се загрева, па се додава во кремот)

150 г бело чоколадо

150 г темно чоколадо + 3 лажици еуро крем

Постапка:

Се вари пудингот со жолчките и шеќерот во еден литар млеко и се остава да излади. Потоа се соединува со пенасто изматениот путер, па се додава и разматен желатен со 4 лажици ладна вода и се загрева кога ќе набубри.

Филот се дели на два дела: во едниот се додава 150 г бело чоколадо а во другиот 150 г темно чоколадо и 3 лажици еуро крем.

Изладената кора се натопува со чоколадно млеко.

Редење: кора – жолт крем – црн крем – шлаг (јас ставив 300 г шлаг)

Фото и рецепт: Марија Милосковиќ