Kолач со јаболко: Вкусен, а се прави од најевтини состојки

Неодолив вкус, се прави за миг, а секогаш ќе барате парче повеќе!

Потребни состојки:

4 јајца

100 гр ореви

100 гр гриз

50 мл масло

100 гр шеќер

2 јаболка

1 ванилин шеќер

1 прашок за печиво

200 мл јогурт

цимет

Постапка:

Разматете јајца со шеќер, додајте мелени ореви, гриз, прашок за печиво, масло, рендани јаболка, јогурт и малку цимет. Сè добро изедначете и ставете во намастен плех.

Печете на 200 степени околу 40 минути. После 15 минути печење, извадете го плехот од рерна и прекријте го со алуминиумска фолија.

Кога ќе го испечете колачот, посипете го со ванилин и шеќер во прав. Исечете го дури кога малку ќе се излади.

Колачот се прави лесно, состојките се евтини, а вкусот е фантастичен. Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Претходна статијаПрофесионално и највкусно тесто за пица и фурнаринки
Следна статијаБрзи пишии за појадок – децата ќе ви бараат уште!