Колач на чаша со мак, брз и едноставен!

Фото и рецепт: Јадранка Јурчевиќ

Потребни состојки:

Мерка е јогуртна чаша

2 чаши јогурт

2 чаши шеќер

2 чаши брашно

2 чаши гриз

1 чаша масло

5 лажици мак

1 прашок за печиво

Постапка:

Сите состојки добро измешајте ги за да добиете изедначена смеса.

Печете на 200-180 степени околу 25-30 минути во среден плех (во помал ќе добиете повисок, а во поголем плех ќе добиете потенок колач). Пробајте со чепкалка.

Одозгора наросете шеќер во прав, премачкајте со џем, карамел, чоколадна глазура или нешто по ваш вкус.

Фото и рецепт: Јадранка Јурчевиќ

Претходна статијаКога ќе ја изедете оваа смеса ќе станете како супермен – ќе ви се активира мозокот, видот и слухот ќе ви се подобрат
Следна статијаБрз ролат со суво овошје, бисквити и желе бонбони