Срцевиот у дар може да биде најавен преку болки во градниот кош, но токму болката во рака е еден од најраните симптоми. Срцевиот у дар се јавува како последица од блокиран доток на к-рв во срцето и може да има фата лен исход, велат докторите.

Брзата лекарска помош може да го спречи ваквиот исход но само доколку итно се реагира, а за тоа е потребно да се познаваат предупредувачките симптоми на у дарот. При голем притисок на затнатиот кр-вен сад, срцето е напрегнато, па се јавуваат некои од следниве знаци кои упатуваат дека би можело да дојде до у дар:

На болниот му е тешко и чувствува мачнина, го облива ладна пот, па дури може да добие и на пад на кашлица. Меѓутоа, особено треба да обрати внимание на бол ката која се шири по должина на раката.

Во која рака се јавува болка при инфаркт?

Најчесто тоа е левата рака, но лекарите велат дека ниту болката во десната рака не треба да се игнорира. Исто така, бол ката која се шири долж вратот и долната вилица, може да биде алар-ман-тнен предупредувачки симптом.

Причините кои би можеле и кај здрави луѓе да доведат до појава на инфаркт, најчесто имаат психолошка природа.

РАЗВОД: Истражувањето од Институтот “Каролина” во САД откива дека разведените луѓе имаат 18% поголем ризик да добијат срцев у дар во однос на луѓето кои се во брак.

ЕМОЦИОНАЛНА БОЛКА: Научниците од Универзитетот Макмастер во Канада анализирале податоци од 12461 пациенти со просечна возраст од 58 години кои првпат доживеале срцев у дар, а потоа не пателе од срцеви заболувања.

Интересно е дека речиси сите во прашалникот запишале дека ден пред инфарктот претрпеле голема емоционална бол-ка, односно слушнале лоша вест која многу ги погодила.

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ: Студијата била направена со повеќе од 16000 луѓе кои претрпеле три различни типа на срцев инфар-кт. Тие се обиделе да одредат кој тип на инфар-кт е најчест во деновите кога воздухот е многу загаден. На крајот навистина пронашле поврзаност помеѓу лошиот квалитет на воздухот и најтешкиот тип на срцев у дар.

БРЕМЕНОСТ: Тестот кој бил спроведен на Универзитетот во Јужна Каролина покажал дека промените во телото кои настануваат за време на бременост, може да го зголемат ризикот од срцев у дар во текот на бременоста и 12 седмици после пораѓај. Срцевите у дари кои се случуваат за време на бременост се многу тешки и доведуваат до бројни компликации.

БЕС: Студија спроведена од научници во Сиднеј открила дека ризикот од срцев у дар е 8,5 пати поголем во текот на двата часа после силен излив на бес. Д-р Томас Бакли од Универзитетот во Сиднеј објаснува дека тригери за инфаркт може лесно да станат кав-гите помеѓу членови во семејството и други луѓе, како и нервирање на работа.

ПРЕМНОГУ АЛ-КО-ХОЛ: Пиењето на преголеми количини ал-ко-хол го зголемува ризикот од срцев у дар, фибрилации на срцето (треперење на срцевите комори), но и целосно откажување на најважниот мускул во телото, истакнуваат научниците од Универзитетот Калифорнија.

СТУД: Шестгодишна студија спроведена на Универзитетот Манитоб во Канада открива дека со секој пад на температурата за 10 степени се зголемува ризикот од инфаркт на миокардот за 7%. Наглите промени влијаат на секого, но луѓето кои веќе патат од срцеви болести треба да одбегнуваат престој на ладно место.

НЕСОНИЦА: Резултатите од студијата спроведени на Универзитетот за наука и технологија во Норвешка покажуваат дека ризикот од инфаркт значително се зголемува ако патите од несоница, за дури 45%!

ПУШЕЊЕ: Научниците од Медицинскиот центар во Тел Авив ја потврдија врската помеѓу пушењето и зголемениот ризик од срцев у дар. Анализите покажале дека пушачите имаат трипати поголем ризик од ин-фаркт во однос на бившите пушачи и луѓето кои никогаш не консумирале цигари.

ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА АРТЕРИИТЕ

Потребни состојки: 1 литар вода, 100-150 г суво грозје, 2 лажици сечкан корен од ѓумбир, 2 лажици мед, 4 лажици зелен чај во прав.

Постапка: Ставете ја водата на оган да зоврие, додадете го ѓумбирот, па исклучете го огнот и кога водата малку ќе подизлади, додадете го зелениот чај. Оставете да отстои (ако користите кесички пригответе ги според упатството и извадете ги по 3-4 минути).

После 10 минути додадете го сувото грозје и медот. Покријте го садот и оставете го да отстои 1-2 часа. Процедете го, а од течноста пијте по една чаша, двапати дневно, пред оброк. Остатокот чувајте го во фрижидер. Ќе забележите подобрување.

Секако, потребно е да намалите внес на сол и масти. Сувото грозје кое ќе набубри, исто така јадете го за појадок, по 10-тина зрна наутро, бидејќи исклучително се добри за срцето и жолчното кесе.