Кога црниот дроб е полн со токcини, не може правилно да ги извршува неговите функции, па започнуваат да се натрупуваат масти и телото се дебелее. Овој напиток овозможува за само неколку дена овој многу важен о рган, наречен и „филтер на организмот“, да се одмори и да се прочисти.

Кога црниот дроб е преоптеретен и самиот тој започнува да се замастува и во него се депонираат т оксини. Луѓето не го земаат во предвид фактот дека чистиот црн дроб е веројатно најважниот фактор што одредува дали е можно cлабеење.

Доколку се обидувате да изгубите на тежина, а вашите досегашни обиди биле без успех, тогаш обидете се со овој рецепт и направете целосна деток-сикација на црниот дроб. Пијте го напитокот 3 дена и прочистете го од сите материи кои го забавуваат и му ја отежнуваат неговата работа.

Бидејќи напитокот е доста силен диуретик, се препорачува да не се пие подолго од три дена. За најдобри ефекти, истиот треба да се пие на празен стомак, 3 пати во текот на денот, половина час пред главните оброци.

Избегнувајте тешки оброци во текот на овие 3 дена, додека ја спроведувате терапијата. Јадете свежа и здрава храна, за да ја олесните деток-сикацијата на црниот дроб и да го интензивирате процесот на cлабеење. Не заборавајте да пиете повеќе течности, а најмногу вода.

Потребни состојки: 3 лимони, 1 чаша сечкан магдонос, 5 стебленца целер, 6 чаши вода.

Подготовка: Сомелете го сокот од лимон, магдоносот и целерот во блендер и потоа додајте вода и добро измешајте. Кон.сумирајте 2 чаши, 3 пати во текот на денот на празен стомак. Терапијата трае 3 дена, а потоа направете пауза од 7 – 10 дена и повторете го третманот уште еднаш.

Овошјето е дар од природата за нашето здравје. Овошјето може да донесе многу придобивки во исхраната, како и да помогне во превенција и лекување на разни видови на болести.

Масното заболување на црниот дроб е многу честа состојба. Болеста се јавува поради акумулација на масен отпад околу самиот оpган, што предизвикува забавување на основните функции на оpганите и предизвикува воспаление.

Болеста на масниот црн дроб може да се третира со усвојување на одредена диета и промена на животните навики. Прочитајте ја и следната статија и дознајте повеќе информации за дејството на лимонот, крушите и јагодите врз црниот дроб:

Лимон за чистење на масниот црн дроб

Пијте чаша минерална вода измешана со сок од лимон дневно и помогнете си многу брзо во лекувањето на болести на замастен црн дроб. Лимонот е одлична состојка за детоксикација, богата со витамин Ц и лимонска киселина.

Но, најдобро чуваната тајна за лимонот досега е дека тој е помагало за варење кој му помага на вашето тело брзо да ја разгради храната во стомакот.

Поради ова, вашиот процес на варење на храната е многу поедноставен и поефикасен. Сумирајќи досега, лимонот е моќно оружје што го стимулира здравото варење и го штити црниот дроб со киселините што ги содржи.

Крушите не само што содржат огромна количина на хранливи материи, туку се и слатко и освежувачко овошје. Крушите се идеална состојка во диетите за губење на вишокот килограми бидејќи содржат голема количина вода и му даваат енергија на вашето тело.

Тие исто така имаат голема количина фруктоза (овошен шеќер), што ги прави главна состојка во исхраната за луѓето со дијабетес.

Крушите исто така содржат совршен процент на растворливи и нерастворливи влакна кои помагаат во отстранување на холестеролот и регулирање на цревните (дигестивни) процеси во цревата. И, се разбира, тие помагаат при запек (запек) поради пектинот што го содржат.

Интересен факт е дека јадењето две круши на ден ќе ви обезбеди 20% од препорачаната дневна доза на витамин Ц, околу 10% од препорачаната дневна доза на фолна киселина, како и голема доза на витамин Б комплекс (Б1, Б2 и во помали количини Б3 и Б6) и витамин Е.

Сите овие факти ги прават крушите одличен помошник за вашиот црн дроб. Нивните органски киселини ги прават природен лек против б олки во стомакот, зголемувајќи го лачењето на желудечните сокови. Во исто време, овој процес помага во чистење на панкреасот и црниот дроб.

Сокот од диња и семето од папаја се одличен природен лек за намалување на холестеролот и замастен црн дроб. Пиењето на овој сок секојденвно е одличен начин за чистење на црниот дроб и намалување на масните наслаги што се насобрале околу него.

Пиење чаша од овој сок секое попладне може да биде многу корисно во лекувањето на болести на замастен црн дроб. Потребни состојки: две парчиња диња, една чаша свежа вода, две – три семиња од папаја.

Постапка: Ставете ги сите горенаведени состојки во блендер и добро изблендирајте. Не обидувајте се да голтате семе од папаја, туку наместо тоа, џвакајте ги полека додека го пиете сокот.

Освен што се вкусни и слатки, јагодите се неверојатен лек за чистење на црниот дроб и детоксикација на вашето тело. Јагодите содржат растителни влакна, витамин Ц и антиоксиданс кој не само што го штити вашето тело, туку и го зајакнува вашиот имунолошки систем.

Јагодите исто така имаат висока концентрација на вода, и помагаат да се задржи течноста во организмот, да се намали хипертензијата.

Покрај горенаведените придобивки, вклучувајќи ги јагодите во вашата исхрана ќе надоместите дневен внес на калиум, магнезиум, железо, фосфор, јод и калциум. Кога се во сезона, се препорачува да јадете седум до осум јагоди секој ден.