Киселото млеко во комбинација со сода го лекува дијабетесот за само 4 седмици

Комбинацијата од киселото млеко заедно со сода бикарбона, во народната медицина одамна се познати како лек за шеќерна болест.

Дијабетес мелитус е хронична состојба која се карактеризира со зголемено ниво на гликоза во крвта.

Гликозата е од суштинско значење за производството на енергија за функционирање на секоја клетка на човечкото тело.  Постојат два главни вида на дијабетес – тип 1 и тип 2. Дијабетес тип 1 е исто така познат како инсулин-зависен.

Луѓето со дијабетес задолително мора да го променат начинот на исхраната и да внимаваат на телесната тежина. Покрај другите препораки, на овие луѓе им се советува да започнат со секојдневна умерена физичка активност.

Акумулацијата на поткожното масно ниво значително го нарушува дејството на инсулин.  Дијабетесот тип 2 е уште познат и како дијабетес мелитус независен од инсулин.  Болеста главно ги погодува старите лица, но последниве години е забележана кај млади мажи и жени, дури и кај деца.

Карактеристични симптоми:

-прекумерна жед

-често мокрење

-постојано чувство на глад

-замаглен вид

-чешање на кожата

-вагинални инфекции

-умор

-периферна невропатија

ДОМАШЕН РЕЦЕПТ СО КИСЕЛО МЛЕКО И СОДА

Потребни состојки:

250 г кисело млеко
1 мала лажичка сода бикарбона

Постапка:

Измешајте ги добро состојките и смесата е готова. Се консумира наутро, на гладен стомак. Домашната терапија се спроведува во текот на еден месец. Рецептот е проверен и голем број на луѓе кои имале висок шеќер во крвта, се задоволни од резултатите. Доколку веќе примате лекарстав, пред да започнете со природна медицина, консултирајте се со вашиот лекар.

ВАШИ КОМЕНТАРИ

Коментар на Петар: “Лично го имам пробано овој рецепт: 2 супени лажици кисело млеко измешани со половина лажичка сода бикарбона и една рамна лажичка цимет. Дејствува веднаш, задоволен сум многу.”

Коментар на Станка: “Го испробав рецептот, пред три месеци имав 18, а сега шеќерот ми падна на 8-10.”

Коментар на Василка: “Јас имав ефект од 2-3 супени кажици кисело млеко помешани со 1 лажичка цимет, за дијабетес тип 2”.

Коментар на Димитрула: “Мојата докторка ми има кажано уште одамна, кога ќе ми биде покачен шеќерот да земам кисело млеко со сода, ама не ми има кажано да го зимам како терапија. Дијабетичар сум од 1998 г сум на инсулин!”

Претходна статијаГи исчистив талозите од бигор без прст да мрднам: Осум милиони луѓе се воодушевени, а еве го трикот
Следна статијаНаправете домашна БАУНТИ ТОРТА за која ви се потребни само 10 минути! Најсподелуваниот рецепт