Ги обожавам брзите торти со бисквити, едноставни се, вкусни и се топат во уста. Плус, за сечиј вкус се: не се ниту преслатки, ниту шербетни, ниту „со многу тесто“ или пак „путерести“. Вкусот на пудингот можете да го менувате и секојпат да добиете нова торта. Еве што ви е потребно според рецептот на Слаѓана Шчекиќ:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 г бисквити, 2 кесички пудинг со вкус на карамел (80 г), 500 мл млеко, 100 г путер или маргарин, 5 супени лажици шеќер, 100 г шлаг, 150 мл млеко (или газирана вода). За пинтензивен вкус, во пудингот моете да додадете и карамел-бонбони.

рецепт и фото на Слаѓана Шчекиќ

ПОСТАПКА: Прашокот за пудинг сипете го во подлабок сад и додајте малку млеко. Добро изматете додека да се раствори пудингот и да нема грутчиња. Остатокот од млекото заедно со шеќерот ставете ги на оган.

Штом зоврие млекото, намалете ја температурата и сипете го растворениот пудинг. Непрекинато мешајте и продолжете со варење додека пудингот да ја добие потребната густина. Додајте го путерот и мешајте додека да се растопи и инкорпорира.

По желба, во топлиот пудинг можете да додадете и карамел-бонбони. Сварениот пудинг тргнете го настрана и оставете го да се олади, а потоа пенасто изматете го со миксерот за да стане кремаст. Додека се лади филот, вие изматете го шлагот со 150 мл ладно млеко.

рецепт и фото на Слаѓана Шчекиќ

Врз соодветна десертна тацна или послужавник наредете еден ред бисквити (3х6 или во зависност од тоа каков облик и големина сакате да биде вашата тортичка), претходно кратко потопувани во млеко или некој сок, по ваша желба.

рецепт и фото на Слаѓана Шчекиќ

Потоа распоредете третина од карамел кремот, а врз него третина од шлагот. Израмнете, па наредете нов ред бисквити, исто така кратко потопувани во млеко или сок.

рецепт и фото на Слаѓана Шчекиќ

Распоредете повторно крем и шлаг, па повторете ја постапката и по трет пат. Декорирајте по желба и пред послужување добро изладете. Рецепт и фотографии на Слаѓана Шчекиќ.