Ќе ви се одмилат јагодите кога ќе видите што сними микроскопот на нив (ВИДЕО)

Ова омилено овошје, покрај неодоливиот вкус, изобилува со витамин Ц, а исто така содржи и билни феноли кои заедно со антиоксидансите го намалуваат ризикот од разни болести.

Меѓутоа, дали некогаш сте помислиле што се наоѓа во ситните дупчиња кои го прекриваат ова овошје.

Имено, во еден експеримент, набљудувана е зрела јагода под микроскоп.

Експериментот покажал дека на нивната површина се наоѓаат крлежи невидливи за голо око.

Затоа, следниот пат кога ќе јадете јагоди, задолжително измијте ги!

Претходна статијаДали сте ја пробале Медицинската диета? Освен што го топи салото, овој режим на исхрана е совршен за срцеви болни
Следна статијаШампон од лук против опаѓање и за побрз раст на косата