Сигурно се прашувате како се приготвува овој чудотворен шампон од лук?

Потребни состојки:

10-15 чешниња лук

1 лажица маслиново масло

1 шампон (250 мл), најдобро ако најдете природен, без хемикалии

Постапка:

Излупете го лукот и секое чешне поединечно измијте го. Потоа изблендајте го така да добиете паста. Додадете малку вода во пастата и продолжете со миксање додека пастата да стане сосем кремаста. Додадете и маслиново масло.

Измешајте ја пастата од лук со шампонот. Смесата чувајте ја затворена во шише.

Користете го шампонот од лук секојпат кога ќе ја миете косата. Колку често се користи овој шампон?

Шампонот со лук против опаѓање на косата користете го два или трипати седмично. Зошто шампонот од лук е ефикасен?

Лукот на неколку начини е добар за косата и кожата на главата. Ако го користите често во вид на ваков шампон тоа ќе го спречи понатамошното опаѓање и ќе поттикне раст на нова коса. Маслиновото масло во овој шампон на вашата коса ќе и даде сјај и потребна влажност, а истовремено ќе го „маскира“ мирисот на лукот.

НЕСАКАНИ ДЕЈСТВА ОД ШАМПОНОТ СО ЛУК

Да започнеме со очигледното: мирисот на лукот, кој секако не е најпријатниот мирис на светот. Секако, можете да користите и шампон со некој посилен мирис кој ќе го покрие мирисот на лукот.

Иако можеби нема лошо да делувате на лукот, некоја друга состојка од шампонот може да ви прави проблем. Испробајте неколку различни шампони за да проверите кој најмногу ви одговара. Ако имате чувствителна кожа или егзема, не го користете овој шампон бидејќи може да ви ја иритира кожата на главата.