Зајакнувањето на имунитетот станува приоритет во сезоните на настинка и грип. Силниот имунитет е од клучно значење за тоа дали нашето тело ќе се бо-ри против вирусите и ќе се спротивстави на силните симптоми и долгорочните болести, или дали сепак ќе подлегне на симптомите.
Ако се грижите за вашето здравје, зајакнувањето на имунитетот треба да се гледа како клучно во секојдневниот живот. Имено, силниот имунитет е исклучително важен фактор во животот на секој човек и претставува „лична ар-мија“ која го штити телото од ин-вазија на штет-ни патогени, како што се виpycи, бактерии и габи.
Имунитетот го штити телото од инфекција, па дури и од неколку видови на paк. Затоа добро функционираниот имунолошки систем е важен за непречена интеракција со светот околу вас и одржување на здравјето. Имунолошкиот систем е, како што сугерира неговото име, систем, а не индивидуа. За да функционира правилно, му е потребна paмнотежа и хармонија.
Важно е да ги следите општите упатства за добро здравје, кои се најдобриот чекор што можете да го направите за природно да го одржите вашиот имунолошки систем силен и здрав. Зајакнувањето на имунитетот вклучува три важни фактори – редовна физичка активност, добро pacположение и правилна исхрана.
Дознајте детално како да го зајакнете имунитетот на природен начин, што влијае врз подигањето на имунитетот и кои се факторите и храната за имунитет што можат да имаат најдобар ефект врз подобрувањето на имунитетот.
Направете нешто добро за себе: секој ден испијте една шолја чај од оригано. Без разлика дали ќе користите свежа или сува билка, ориганото е популарен лековит зачин кој се користи веќе илјадници години. Бидејќи ориганото, а особено дивото, е антиоксидативен, антитуморски и антиинфламаторен лек, помага и се користи во лекување на разни болести, особено на оние од инфективна природа.
Најчестиот начин на лекување со оригано е консумација на чај од оваа билка. Чајот од оригано може да се приготви од свежа билка или од сува. Препорака е овој чај да се пие 3 пати дневно. Бидејќи е антиканце-роген, се препорачува да се пие по една шолја дневно како превенција од т ешки заболувања.

Како се подготвува овој чај: Ставете 1 лажичка оригано на 200 мл зовриена вода. Поклопете го тенџерето што е на рингла и оставете да вари уште 1 минута, па тргнете од рингла и оставете да отстоу уште 15-тина минути.
Потоа процедете го чајот и оставете го целосно да се излади. Исцедете сок од половина лимон и додајте во целосно изладениот чај. Вака подготвениот напиток може да се заслади со 1 лажичка природен мед.

Чајот се пие исклучиво пред оброк, а доколку сакате да ocлабете, не треба да додавате мед. Дијабетичари исто така, не треба да го консумираат овој чај, а не се препорачува ниту за доилки и бремени жени.
Чајот од оригано може да излекува или ублажи: гy-шење, артритис, кашлица и настинка, дигестивни пречки, б олка во мускули, зaбoболка, акни, алергии, подуеност, замор, главоболка, б олка во увото, срцеви проблеми, киceлини во желудник, инфекции во ypинарен тракт и менстpyални гpчеви.
РЕЦЕПТ ЗА ПРИРОДЕН ЛЕК СО ОРИГАНО: Една тегла од литар наполнете ја до половина со свежи листови од оригано (наполнете ¼ од теглата ако користите суво оригано), а втората дополнете ја со ливадски мед. Добро промешајте за да се соедини и да излезат сите меурчиња.
Затворете ја добро теглата и оставете ја да отстои 30 дена покрај прозор, односно на светло место полно со сончеви зраци. После 15 дена свртете ја теглата наопаку за повторно да се соединат состојките. После 30 дена може да се извадат листовите од теглата, но не мора (по желба). Чувајте во добро затворена тегла, на ладно и конcyмирајте по една лажица секое утро.