Како да излекувате настинка за еден ден – ефикасна природна замена за Фервекс и Колдрекс

Настинката и грипот спаѓаат во најчестите заболувања на респираторниот тракт, а настинската се јавува почесто отколку сите болести заедно. Повеќето луѓе настинуваат неколкупати годишно, обично напролет и наесен. Ако чувствувате дека ќе се разболете, мора веднаш да преземете неопходни мерки.

Ако ја започнете борбата против првите симптоми на настинка во почетна фаза, можно е да спречите развој на сериозни заболувања како грип, бронхитис и сл, како и воспалителни процеси во организмот.

Овие три едноставни, но ефикани и проверени народни рецепти ќе ви помогнат да се изборите со почетните симптоми на настинка и грип и ќе го спречите развојот на болеста.

1.Овој напиток е природна замена за популарните „Coldrex и „Ferveks“,кои можете да ги направите сами без одење во аптека, а кој е еднакво ефикасен, а можеби и подобар.

Во 1,5 литар вода (превриена и изладена до собна температура) додадете 1 супена крупна морска лажица сол, сок од еден лимон и 1 грам аскорбинска киселина (витамин Ц во прав или шумлива таблета). По желба можете да засладете со лажица мед. Добро промешајте и испијте го овој раствор во рок од 1,5 час. По потреба повторете уште еднаш.

2.Кај први симптоми на настинка помага и овој рецепт:

Загрејте 100 мл црно вино, додадете ¼ лажичка црн мелен пипер и 1 лажица мед. Промешајте и испијте го топло пред спиење.

3.И третиот, проверен рецепт кој е 100% ефикасен. Познат лек против настинки и кашлица – врело пиво со мед. Можеби нема пријатен вкус, но многу е ефикасен!

Едно шише пиво од 0,5 литар истурете го во тенџере и загрејте го да биде врело. Тргнете го од оган и додадете 2 лажици мед и прстофат цимет и каранфилче, па промешајте. Пијте во текот на вечерта, пред спиење, во мали голтки. После легнете во кревет.

Претходна статијаПрочуената докторка Глигиќ открива што треба да направиме секое утро за да се заштитиме од вирусот
Следна статијаПаразитите во цревата може да направат хаос во целото тело: 4 начини да ги исфрлите во рекордно време