Кај баба ми доаѓаа илјадници жени, а со овој рецепт ги лекуваше од миоми и цисти на матката

Овој напиток од 3 состојки прави чудо за вашето здравје!

Баба ми доживеа длабока старост, но староста не ја спречуваше да им помага на жените. Кај неа доаѓаа луѓе од разни краишта, за различни проблеми, најмногу за женски проблеми.

Овој рецепт го најдов запишан во нејзина стара тетратка со наслов “За миоми на матка”. Содржи три едноставни состојки и се пие на празен желудник.

Потребни состојки:

2 полни лажици ленено семе
2 полни лажици мед
200 мл вода

Постапка:

Лененото семе и медот ставете ги во сад и прелијте ги со вода, па мешајте додека медот да се растопи.

Напитокот оставете го поклопен во текот на 36 часови.

Потоа процедете низ цедалка, складирајте ја течноста во стаклен сад и чувајте во фрижидер.

Употреба:

По 1 лажица од овој напиток (15 мл) секое утро на празен желудник првите седум дена, а потоа уште седум дена по лажичка (10 мл). Терапијата трае 14 дена.

Претходна статијаЖивеам и работам во Италија, ама мојот вдлабнат граден кош сакав да го оперира Жан Митрев
Следна статијаДоктор визионер ги лекува болните со храна: Неговиот рецепт за лековитата супа го обиколи светот