Со овој природен лек можете да спречите создавање на тромб, а со самото тоа и мозочен и срцев удар.

Научниците докажале дека лененото семе е исклучително здраво и корисно во спречување на мозочен и срцев удар.

Тоа е затоа што ова супер семе го намалува нивото на холестерол во крвта.

Лененото семе изобилува со влакна, што значително помага во контролирањето на нивото на холестерол.

Влакната во лененото семе всушност се врзуваат за жолчната киселина во цревата и ја намалуваат апсорпцијата на холестеролот во крвотокот.

Лесно може да се каже дека оваа суперздрава билка е исто така, еден од најдобрите извори на омега-3 киселините, кои се клучни соединенија на клеточната мембрана.

Исто така, спречува создавање на згрутчување на крвта, односно создавање на тромбови кои можат да предизвикаат мозочен или срцев удар. Истовремено, го подобруваат протокот на крвта.

Омега-3 масните киселини се исклучително корисни во намалувањето на нивото на холестерол и бројот на триглицеридите.

Ова е искуство на еден човек кој имал сериозни проблеми со високо ниво на холестерол. Одлучил да споведен здрава диета и да се обиде да ги намали мастите со природни лекови.

Џим започнал да консумира четвртина шолја свежо ленено семе секој ден пред ручек (приближно две супени лажици).

Кога го измерил холестеролот, нивото било намалено на 232 за само 15 дена, а после 6 месеци, холестеролот бил намален на 188.

Ослабел 15 кг, а неговата кожа, нивото на енергија, видот и неговата коса значително се подобриле.

Неговото искуство се споделува на социјалните мрежи и препораката за консумирање на ленено семе.

Ова семе има јаткаст и богат вкус, па така можете да го консумирате со својата омилена салата, јогурт или други намирници.

Ставете ленено семе во блендер или мелница за кафе, миксајте го 5 минути и помешајте го со вода/млеко/кефир/сок од ананас/сок… Оставете неколку минути да набубри, а потоа изедете го или испијте го додадено во вашето омилено смуди.