Јаболкова киселина: проверено помага кај артритис и болки во зглобовите

Болките во зглобови може да бидат многу непријатни и болни при обавувањето на домашните обврски. Кај некои луѓе, оваа болка се јавува после долг, напорен ден и поминува после одморање.

Но овој тип на болка може да има хроничен карактер, поврзан со болестите на зглобови, на пример, со артритис. Ако патите од болки во зглобови, многу добро знаете дека стандардните лекови овозможуваат само моментно олеснување.

Најдобар начин за намалување на болките и симптомите од артритисот, е промена на начинот на живеење, вклучително и на начинот на исхрана. Исто така, можете да побарате помош и од народната медицина, а едно од природните средства кои помагаат е јаболковата киселина.

Начини за користење на јаболковата киселина кај болки во зглобовите:

БАЊА

Измешајте 1 чаша јаболкова киселина со 6 чаши вода и во оваа течност натопете ги рацете или нозете. Ако имате болки во областа на вратот или на некој друг дел од телото, ставете облога на болното место.

ТРИЕЊЕ

Измешајте 2 супени лажици јаболкова киселина со 1 супена лажица маслиново масло, добро промешајте и втријте ја оваа смеса во болните зглобови. Редовните триења помагаат и ефикасно ги елиминираат тегобите.

ИСЦЕЛИТЕЛЕН НАПИТОК

Растворете 3 супени лажици јаболкова киселина во 300 мл вода или било кој овошен сок. Консумирајте го овој напиток трипати дневно, пред оброк.

Јаболковата киселина е одлично и докажано оружје во борбата против болките во зглобови, а помеѓу останатото е силен антиоксидант, кој помага во чистење на организмот од токсини.

Претходна статијаМеки, фини и мирисни полнети крофни од рерна
Следна статијаМетод за спиење во повеќе фази: кога немате доволно време за спиење поради работа