Исфрлете ги отровите од лимфата како што се чистат санитарните јазли за да не се удавите во својот отпад

Ако не ги исфрлите отровите од лимфата, ќе се удавите во сопствениот отпад – раскажува проф. д-р Бранислав Михајловиќ од Институот за биомедицина.

Функцијата на овој систем е елиминација на отровите од клетките и нивно транспортирање преку крвта до цревата и бубрезите, каде ќе бидат преработени и отстранети од телото.

Ако овој систем не работи како што треба, телото ќе се угуши во сопствениот отпад. Затоа, од голема важност е лимфниот систем да се одржува прооден и чист.

Човековото тело е комплицирана и сложена мрежа од системи. Овие системи функционираат заедно за да му помогнат на телото да го одржува здравјето и да биде исполнето со енергија.

Еден од најважните системи е токму лимфниот систем. Овој систем се состои од ткива и органи кои помагаат телото да се ослободи од токсините и други несакани елементи, па така, можете да си замислите како “канализациски ситестм” на вашето тело.

Неговата примарна функција е да ја транспортира лимфата, течност која содржи бели крвни зрнца кои се борат против различни инфекции низ целото тело. Имаме преку стотици лимфни јазли.

Вашите крајници, аденоиди (3.крајник), слезината и тимусот се дел од вашиот лимфен систем.

ЗНАЦИ ДЕКА ВАШИОТ ЛИМФЕН СИСТЕМ Е ВО ОПАСНОСТ:

-подуеност
-вкочанетост
-отечени прсти
-запек
-слаба циркулација
-ментална “магла”
-утринска болка

БИЛКИ кои помагаат да се прочисти лимфниот систем:

Одредени билки како што се ехинацеата и црвената детелина имаат способност да го зголемуваат лимфниот проток и дренажата. Лековитите материи од ехинацеата делуваат имуностимулативно, значи го стимулираат лимфниот систем да создава одбранбени клетки и со тоа полесно да се избори со предизвикувачите на болеста. Ехинацеата е природен антибиотик и многу безбеден чистач на лимфните клетки.

Копривата е една од најкорисните лековити билки. Копривата е диуретик и најдобро е да се користи за чистење и подобрување на циркулацијата. Содржи големи количини од витамините А, Ц и Б2, минерални соли, билни хормони и ензими, со што оваа билка е одлична за пролетно и есенско чистење на телото.

При терапија најчесто се користи свежо исцеден сок од коприва со што се постигнуваат извонредни резултати.

Петровчето (Agrimonia eupatoria) е билка која лекува на прв поглед. Ги намалува воспаленијата и ги подобрува функциите на дигестивниот систем. Ги решава проблемите со кожните болести, врши детокс на телото и го јакне здравјето на косата и ноктите.

Ајдучката трева ја чисти и ја јакне крвта, како и дигестивните органи. Посебно е корисна за лекување на црниот дроб, слезената, против грчеви, грозница.

Погледнете го целото објаснување на докторот:

Претходна статијаЗа прв пат во нашата земја направена ЕКМО интервенција на пациент заразен со COVID-19
Следна статијаБрза пита со сирење, без кори, се приготвува за само 5 минути – вкусно чудо кое постојано ќе го правите