Мислите дека дошло време за ботокс? Отфрлете ја таа мисла и поскоро обидете се со ова природно средство кое освен што неверојатно хидрира, ги пегла брчките, затега и го враќа волуменот на зрелата кожа. Ефектите веднаш се видливи!

ЗЕЛЕНА ЛУТЕИНСКА МАСКА СО ПОДМЛАДУВАЧКИ ЕФЕКТ

Потребни состојки:

200 г спанаќ

200 г зелен кељ

¼ шолја екстра девствено маслиново масло

¼ шолја кисела павлака

Постапка:

Кратко проварете ги кељот и спанаќот. Процедете и ставете во блендер. Додадете маслиново масло и кисела павлака. Измиксајте.

Употреба:

Нанесете ја оваа зелена маска на исчистено лице и врат. Можете да се послужите и со четка или со шпатула. Оставете да делува околу 8 минути за потполн ефект. Исперете со млака вода па завршете со ладна за да ги затворите порите. Користете ја оваа маска 1-2 пати седмично. Мешавината може да стои околу една седмица во фрижидер.

Кожата ќе ви изгледа прекрасно и затегнато, а вашите пријатели ќе ве прашуваат: „Што си направила?“

Зошто ова делува?

Главните делотворни состојки кои даваат одличен подмладувачки ефект на оваа маска се лутеинот, Е витаминот и млечната киселина.