Според експертите консумирањето на овие три супернамирници, се овозможува максимално намалување на ризикот од заболување на рак и тумори.

РЕЦЕПТ

Потребни состојки:

¼ лажичка куркума
½ лажичка маслиново масло
1 прстофат црн пипер во прав

Постапка:

Измешајте четвртина лажичка куркума во прав во половина лажичка маслиново масло. Додадете прстогат црн пипер во прав. Промешајте добро.

Примена:

Користете ја приготвената мешавина за да ја зачините салатата, вашето омилено јадење или супата. Ако се одлучите да ја додадете за време на готвењето, погрижете се да не се готви премногу и додадете ја мешавина пред самиот крај.

Доколку сакате оваа смеса да ја користите како лек, ставете ја во шолја со топла вода или млеко и промешајте. Уживајте во напитокот.

Како делува и како го спречува ракот?

Тајната е во куркумата. Тоа е жолт зачин, познат како една од главните состојки на карито. Самата куркума има силни антивоспалителни својства. Ниеден друг природен производ не може да го намали воспалението подобро од куркумата.

Најновите студии покажале дека куркумата спречува појава на рак, вклучително и на оној на дебелото црево, на простатата и рак на мозокот.

Но, бидете претпазливи, некои луѓе имаат потешкотии во текот на варењето на куркумата. За да ги добиете повеќето бенефити од оваа чудотворна состојка, комбинирајте ја со црн пипер и ѓумбир.

Црниот пипер докажано ја зголемува моѓта на куркумата. Консумирајте ја оваа мешавина на дневна основа за да спречите појава на тешки болести.