Овој неверојатен смути содржи голема количина здрави хранливи материи и соединенија кои имаат силни анти-воспалителни својства кои можат да ја ослеснат болката во зглобовите. Исто така, содржи големи количества витамин Ц, бромелаинм силициум и магнезиум. На вас останува само да го следите едноставното упатство.

Ќе ви бидат потребни следните состoјки:

1 шолја (250 мл) вода

7 г цимет

2 шолји сечкан ананас

1 шолја овесни снегулки

1 шолја природен сок од портокал

40 г кршен бадем

40 г сиров мед

Упатство:

Најпво сварете ги овесните снегулки како и обично. Само додадете топла вода и оставете тие да ја впијат течноста и малку да изладат. Потоа, додадете го ананасот, може да го збогатите вкусот со мед, цимет, бадеми и сок од портокал. Ако го ставите во блендер и го измиксате, ќе добиете перфектно смуди.

Можете да го пиете/јадете наместо појадок, или помеѓу оброците.