Потребни состојки:

1,5 литар млеко

4 желатини

300 г шеќер

1 литар слатка павлака

200 г чоколадни наполитанки

2-3 ребра чоколадо за готвење

300 г петит кекси

100 г чоколадни трошки

Постапка:

Од 1,5 литар млеко одвојте 300 мл млеко каде ќе ги натопите желатините, а остатокот од млекото проварете го со шеќерот. Во топлото промешајте ги желатините со млеко и добро измешајте. Оставете да излади. Изматете ја слатката павлака и додадете го млекото со желатин.

Смесата поделете ја на три дела:

1.дел оставете го бел.

Во 2. додадете здробени наполитанки (може и мелени) и 2-3 ребра стопено чоколадо.

Во 3. дел додадете здробени петит кекси (може и мелени).

Длабока тепсија (35х45см) обложете со алуминиумска фолија и поросете со чоколадни трошки, а потоа излејте го белиот фил, па ставете го во фрижидер неколку минути да се стегне, а во меѓувреме пригответе го вториот фил со наполитанките и чоколадото.

Врз белиот фил ставете го филот со наполитанки, па повторно вратете го во ладилник да се стегне, а за тоа време пригответе го филот со кекси. Врз филот со наполитанки ставете го филот со кексите, па вратете во фрижидер да отстои најмалку 2-3 часа за убаво да стегне.

Потоа колачот префрлете го во соодветен сад за послужување и превртете го наопачки така што белиот фил со чоколадните трошки ќе биде најгоре, па отстранете ја алуминиумската фолија. Чоколадните трошки можете и отпосле да ги ставите.