Според последните истражувања, 40% од луѓеto во САД страдаат од дебелина. Со цел да се профитира, прехранбената индустрија произведува препарати за слабеење, кои честопати се опасни за организмот.

Меѓутоа, во последно време, голем број луѓе се вртат кон природни решенија и лекови за слабеење.

Според експертите, првото нешто кое треба да се направи – е враќање на природната рамнотежа во организмот. А ова се постигнува со јадење на многу овошје, зеленчук и билки.

Овој неверојатен напиток може да биде од голема помош доколку сте одлучиле да ги елимирате вишокот килограми, особено на салото од стомакот.

РЕЦЕПТ:

Потребни состојки:

1 замрзната зрела банана

1 чаша замрзнати боровинки

1 лажица рендан ѓумбир

2 лажици мелено ленено семе

½ чаша млад спанаќ

Ледени коцки

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во блендер и вашиот фантастичен напиток е спремен за пиење!

Консумирајте го како замена за појадок, ручек или вечера.

Здравствени придобивки од состојките:

Бананите се богати со хранливи материи како што се калиум, антиоксиданси, природни шеќери и растителни влакна.

Овие хранливи материи се од витално значење за враќање на природната рамнотежа во вашето тело и регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Бананите исто така, се одлични за дигестијата и може да му помогне на вашето тело да ги апсорбира хранливите материи на правилен начин.

Ѓумбирот има многу здравствени придобивки, особено за подобрување на метаболизмот и потиснување на апетитот.

Иако луѓето имаат различни резултати со овој пијалак, повеќето од нив слабеат по 3-5 килограми за само неколку дена. Гарантирано се подобрува изгледот на кожата.