Ако имате проблем со маснотии во крвните садови, овој природен лек ќе ви биде од голема корист.

За приготвување на препаратот потребни ви се само две состојки: суви смокви и јаболкова киселина или напиток од комбуха. Направете го сами и пробајте.

Забрзаното темпо на живеење, недостигот од физички активности и висока концентрација на масти во крвта, доведува до затнување на крвните садови и до тешки повреди на кардиоваскуларниот систем.

Како што напредува болеста, доаѓа до задебелување и оштетување на ѕидовите од крвните садови и атеросклероза.

За оваа болест придонесуваат и други фактори како што се пушењето, консумирањето алкохол или консумирање на многу масна и процесуирана храна.

Ако имате зголемени вредности на холестерол во крвта, пробајте го овој природен лек, резултатите ќе ве воодушеват.

РЕЦЕПТ

Земете три суви смокви и добро избоцкајте ги со чепкалка за заби од сите страни.

Вака приготвените смокви ставете ги во стаклена тегла во која претходно сте ставиле 200 мл јаболкова киселина или посилен напиток од комбуха.

Оставете ги состојките да отстојат преку ноќ, па наутро изедете ги закиселените смокви.

Остатокот од оцетот искористете го за следното приготвување на лекот (за следниот ден), по истиот рецепт.

Значи, следната ноќ повторно ставете три смокви и пригответе ги на истиот начин.

Тие 200 мл јаболкова киселина можете да ги користите седум дена, бидејќи смоквите ќе впиваат дел од течноста.

Осмиот ден дополнете со нови 200 мл киселина и постапката повторете ја уште седум дена.

Оваа терапија значително ги намалува мастите во крвта. Направете анализа после 14 дена и проверете ги резултатите – ќе бидете воодушевени зошто лекот е доста ефикасен.

“Сакам да напоменам дека го користиме јас и мојот сопруг иако немаме проблем со покачени масти. Два до трипати годишно го користиме овој лек. Нема никакви негативни ефекти” -ЈетаСинани / Coolinarika.com