Ватикански (ПРИЈАТЕЛСКИ) колач кој се споделува за здравје, среќа и благосостојба

Ова е еден од највкусните суви колачи кој може да се приготви и како куглоф.

За да го приготвите колачот неопходна ви е МАЈА која треба да ви ја даде пријател, а вие потоа неколку дена го храните квасот за да порасне и да се умножи.

Можете веднаш да го направите колачот штом ќе ја добиете мајата, но на тој начин ќе го завршите кругот и нема да го споделите со други луѓе.

Се нарекува и колач за здравје, среќа и благосостојба, бидејќи мајата се приготвува со љубов и добри мисли и се подарува искрено на луѓе на кои им посакувате само добрина.

Не ја одбивајте мајата, првенствено затоа што колачот е превкусен.

Кога ќе добиете маја еве што треба да правите (користите исклучиво дрвена лажица за промешување, за да не се уништат живите култури):

Првиот ден ставате 250 г шеќер.

Вториот ден додавате 250 мл млеко.

Третиот ден додавате 250 г брашно.

Четвртиот ден само промешувате.

Петтиот ден додавате 250 г шеќер, 250 мл млеко и 250 г брашно. Промешувате со дрвена лажица и целата смеса ја делите на 4 еднакви дела (3 дела во 3 стаклени тегли со капак за да ги разделите на 3 пријателки).

Во својот дел додавате:

250 г брашно

½ лажичка сода бикарбона

½ лажичка прашок за печиво

3 јајца

1 ванилин шеќер

250 мл масло

1 лажица сечкани ореви

½ лажичка цимет

3 шаки суво грозје

½ лажица чоколадни трошки

Постапка:

Мешате со дрвена лажица, го премачкуавте куглофот или тавчето со масло и печете на 180 степени околу 40 минути или пробувате со чепкалка дали е печено.

Втора варијанта:

250 г брашно

250 мл масло

3 јајца

3 рендани јаболка

½ прашок за печиво

½ лажичка сода бикарбона

1 лажичка цимет

150 г сечкани ореви

150 г суво грозје

1 ванилин шеќер

Се меша со дрвена лажица со секое ставање на состојките, се пече на 180 степени околу 20-30 минути.

Loading...