Познатата руска фитотерапевтка  д-р Ирина Стефановска во гостувањето на една емисија објаснила дека со помош на нејзиниот револуционарен мевлем жените може да го намалат својот струк, односно да го намалат обемот на половината за цел центиметар дневно!

Најдоброто од се’ е тоа што мевлемот е исклучително едноставен и воопшто не ви се потребни скапи состојки.

Тајната на нејзиниот рецепт е ренот, за кој тврди дека исклучително го поттикнува слабеењето, а тоа е само една од работите со кои му помага на нашиот организам.

Ренот најчесто го користиме како додаток во исхраната, но бидејќи содржи витамини Ц, Б1, Б6, Б12, железо, калциум, магнезиум и фосфор, оваа билка не е само вкусен додаток во печењето туку претставува и вистински лек.

Уште пред 1500 години во античко време ренот се користел како лек за болки вогрбот, а денес може да помогне во слабеењето и еднаш засекогаш да се ослободите од вишокот килограми.

Како се чува ренот за да остане свеж?

Ренот може да се користи во текот на целата година, но мора повремено да го ставате во влажен песок или да го чувате во подрум.

Еве што ви е потребно да го направите ова „чудо“:

1 поголем корен од рен

3 лимони

3 лажички мед

Постапка:

Исечкајте го ренот и ставете го во блендер. Миксајте додеке смесата да стане мазна.

Добро измијте ги лимоните, исечкајте ги и исчистете ги од семки.

Така исечканиот лимон додадете го во блендер, а потоа и медот и миксајте додека трите состојки да се спојат.

Мешавината чувајте ја во добро затворена тегла во фрижидер.

Секој ден, два пати дневно земајте по една лажичка заедно со оброкот.

Резултатите за три седмици ќе бидат неверојатни.