Aко досега сте ги пропуштиле тренинзите во теретана и не сте обратиле внимание на вашата исхрана, со овие неколку совети за подобрување на метаболизмот ќе се чувствувате и ќе изгледате одлично.

Метаболизмот е збир на реакции што се случуваат во организмот кој врши синтеза на хранливи материи. Метаболизмот значи не само распаѓање на храната што ја јадете, туку и изградба на ткива, мускули и резервни материи.

Базалниот метаболизам е минималното ниво на енергија потребно за основните животни функции кога телото е будно. На базалниот метаболизам влијаат фактори како што се возраста.

Најдобро забрзување на метаболизмот се постигнува со промена на ре.жимот на исхрана и вежбање. Покрај тоа, можете да користите корисни додатоци во исхраната кои ќе го поттикнуваат метаболизмот побрзо да ги разложува хранливите материи преку варењето на храната.

Општо правило е да се обидете да го намалите дневниот внес на калории и да ја зголемите физичката активност, но ова зависи од состојбата на организмот и метаболизмот што може да се процени според вредностите на работниот и базалниот метаболизам.

Некои намирници имаат природен ефект врз забрзувањето на варењето и зголемувањето на енергијата на организмот.

Правилна исхрана – треба да јадете редовно во мали количини, за да имате енергија, а храната што ќе ја јадете треба да биде свежа и полна со хранливи материи како што се протеини, здрави масти и јаглехидрати.

Физичка активност – нема правилно сла-беење без редовно вежбање, а покрај сла-беењето, ќе се чувствувате здраво и силно во вашето тело. Метаболизмот секако може да се забрза со разни додатоци во исхраната, но тие треба да се земаат со совет или препорака на лекар, а тоа се додатоци како омега – 3 масни киселини, витамини, минерали и антиоксиданти.

Менопаузата и староста се генерално состојби во кои процесите во телото малку се менуваат. Ова значи дека природната хормонална рамнотежа е различна. Држете се до здрава исхрана, пијте многу вода и зголемете го внесот на калциум преку млеко, ореви и тофу. Во староста, треба исто така да внесувате многу хранливи материи преку исхраната.

Правете вежби со мала тежина, вежби за грб или јога. Ова ќе помогне во одржувањето на виталноста, а смирувачките вежби за дишење можат да помогнат при на-пади на топлина или с трес.

Зелениот чај има многу здравствени придобивки. Бидејќи содржи кофеин, редовната кон-сумација го подобрува метаболизмот и со тоа ќе ви помогне да изгубите тежина. Богат е со антиоксиданти, помага при одржување на здравјето на срцето и има големо влијание врз превенцијата од карцином. Наместо да пиете кафе или обичен чај секој ден, пијте зелен чај. Една или две чаши за појадок и ручек ќе делуваат одлично.

Кралски појадок

Постои позната изрека: „Појадувајте како принц и вечерајте како сиромашен човек”. Кога се обидувате да изгубите тежина, важно е да јадете здрав појадок секој ден, бидејќи тоа e од големо влијание за метаболизмот. Метаболизмот ослабува во текот на денот, па затоа е најдобро да јадете поголем процент од дневниот внес на хранливи материи рано наутро.

Ужина во текот на денот

Истражувањата покажуваат дека мала закуска заштедува калории и го задоволува гладот. Секогаш носете закуски со себе како бадеми, ореви или суви лешници за никогаш да не бидете во искушение да јадете чоколадо или чипс. Овошјето е исто така одлична закуска.

Внимавајте колку јадете

Многу е лесно да се прејадете за време на оброкот, јадете помалку во повеќе оброци. Треба да почекате 20 минути пред да почнете да јадете и да се осигурате дека сте гладни. Може да испиете една чаша вода или да изедете едно јаболко. Па ако сте навистина гладни после овошјето, изедете мал оброк.

Зачинете ја храната

Капсаицинот, кој се наоѓа во лутите пиперки, може да доведе до губе.ње на тежината, потиснување на апетитот и подобрување на метаболизмот со зголемување на срцевиот ритам и телесната температура. Обидете се да вклучите лута пиперка во вашата дневна исхрана.

Протеини

Истражувањата покажуваат дека високото ниво на протеини во исхраната помага да се чувствувате сити подолго, што го намалува гладот ​​и го одржува апетитот под контрола и ви помага да изгубите тежина. Храната богата со протеини, исто така, помага во градење на мускулното ткиво, што придонесува за побрз метаболизам за сла-беење.

Пијте многу вода

Водата е неопходна за секој план за сла-беење. Експертите велат дека ни треба околу половина чаша вода за секои 100 калории што ќе ги изгубиме. На вашите бубрези им треба постојано снабдување со вода за да можат да ги исфрлат отпадните материи и да го одржат метаболизмот здрав. Забрзувањето на метаболизмот со вода е еден од начините да изгубите тежина.

Цитрон

Цитронот е богат со растителни влакна и има низок гликемиски индекс. Цитронот содржи богати антиоксиданти кои ја спречуваат појавата на рак. Јадете цитрон за појадок и како попладневна закуска. Обидете се да наросите цимет или да го додадете во салата.

Со овие совети и неколку здрави намирници, обидете се да го одржите вашето тело здраво додека го забрзувате ваиот метаболизам. Кога сте во процес на губење тежина, не заборавајте ја важноста на физичката активност.

СУПЕР ЧАЈ

Потребни состојки: 500 мл вода, 1 супена лажица свеж магдонос, 1 супена лажица зелен чај, 6 ловорови листови, 1 стапче цимет, 1 прстофат ѓумбир во прав и 1 лимон.

Постапка: Во сад сварете ја водата и откако ке зоврие се додајте го свежиот магдонос, зелениот чај и ловоровите лисја. Потоа додајте стапче цимет. Доколку ви.шокот килограми се резултат на кон-сумирање на премногу слатки и благо, во тој случај, циметот ќе го регулира шеќерот и притисокот.

Сите билки се оставаат да отстојат 20 минути во водата. Потоа, во оваа смеса додајте лажиче ѓумбир во прав и кога сосем ќе се излади може да се додаде и сок од 1 лимон. Се процедува и се пие по една шолја наутро и навечер. После 7 дена секојдневна кон-сумација се прави пауза од 2-3 дена, па се повторува со истиот редослед. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска