Гел од 2 состојки – лекува стрии, пеги, акни, лузни, псоријаза, изгореници…

Кога станува збор за кожни болести како што се егзема, псоријаза, осип, иритирана или само сува кожа, веројатно сте слушнале дека многу помага билката алое вера и кокосовото масло.

Овие две состојки се многу популарни и можете да ги сретнете во различни козметички средства за нега на телото а особено на кожата. Може да се користат самостојно, но што се случува ако се помешаат заедно, што би направила комбинацијата од овие две исклучителни состојки?

Алое вера е сочна билка, што значи дека во нејзините листови има голема количина вода, додека кокосовото масло е чисто масло, а сите знаеме дека вода и масло не можат да се мешаат заедно. Меѓутоа, може да се користи алое вера гелот, а не алое вера сокот, како и најдоброто кокосово масло, така што, сепак, ваквите текстури можат да се комбинираат.

И гелот од алое вера и кокосовото масло се одлични за вашата кожа.

Еве неколку здравствени бенефити од алое вера:

-помага во регенерација на кожа повредена од изгореници

-ја смирува кожата од осип

-лекува стрии, старечки пеги, акни и лузни

-ја хидрира и подмладува кожата.

Кокосово масло:

Кокосовото масло може да се користи како природен освежувач кој го успорува стареењето на кожата. Особено е добро за сува кожа.

Има антигабични и антибактериски својства, па така помага при разни кожни заболувања како што се егзема, псоријаза, изгореници од сонце, осип и иритација на кожата.

Може да се користи и како отстрануваш на шминка. Ова масло е идеално за масажа, а може да се користи и како третман за сјајна коса.

Значи, престанете да користите комерцијални скапи креми и направете свој природен лосион во комбинација од кокосово масло и алое вера.

ИСЦЕЛИТЕЛЕН ЛОСИОН

Важно е да користете чист 100% алое вера гел (не сок), како и квалитетно кокосово масло.

Кокосовото масло кога е цврст облик е пенлив и лесен, што го прави фантастичен лосион за тело. Кожата брзо го впива и потребна ви е само мала количина за целото тело.

Потребни состојки:

½ шолја органско девствено кокосово масло

1/3 чист алое вера гел (органска, ладно цедена билка)

-неколку капки етерично масло по ваш избор (лаванда, јасмин, ружа, ванила).

Постапка:

Измешајте кокосово масло и алое вера во еден сад (не го топете кокосовото масло бидејќи ќе се соедини само доколку е квалитетно).

Изматете ја смесата со помош на електричен миксер 5 до 10 минути додека да стане светла и растесита смеса. После тоа додадете етерично масло.

Префрлете ја смесата во стаклен сад и чувајте го на собна температура. Чувајте во фрижидер доколку е топло. Лосионот ќе трае неколку седмици.

Како се користи лосионот:

Користете го како и секој друг лосион и мачкајте се по цело тело. Овој лосион е најефикасен кога се нанесува додека кожата ви е влажна после бањање. Исто така, може да биде и добар отстранувач на шминка.

Претходна статијаБез ОВА не го почнувајте денот – рецепт од 3 состојки на Адријана Лима
Следна статијаЛења палачинка – не ми е јасно зошто така се вика, ама многу е вкусна!