Одлични за родендени и слави кога ни се потребни многу разновидни печива. Се приготвуваат брзо а имаат фантастичен вкус. Меки, сочни, мини питички.

Потребни состојки:

500 г тенки кори

350 г ситно сирење

2 лажици кисела павлака

2 јајца +1 за премачкување

200 мл вода

100 мл масло

Сол, ако сирењето не е солено

Сусам

Постапка:

Измешајте сирење, павлака, 2 јајца и посолете по вкус.

Водата и маслото посебно измешајте ги. Мачкајте три кори со овој прелив, на третата ставете сирење, свиткајте и исчете мали полжавчиња.

Редете на тепсија обложена со хартија за печење. Секоја питичка премачкајте ја со изматено јајце, поросете со сисам и оставете 20 минути да одморат и впијат.

За тоа време загрејте ја рерната на 200 степени, па питичките печете ги околу 20 минути или додека да поруменат.