Преував рецепт за многу евтин посен колач кој се прави многу брзо и едноставно. Толку е мек и сочен, се топи во уста. Пробајте, навистина е одличен.

Потребни состојки:

100 г суво грозје

12 лажици шеќер

15 лажици брашно

5 лажици гриз

1 цимет, прашок за печиво и ванилин шеќер

400 мл вода

1 лажиче сода бикарбона

8 лажици мелени ореви

4 лажици џем од сливи

За премачкување:

Џем по избор

Мелени и сечкани ореви

Деталите погледнете ги во видеото: