Чини малку, а има вкус како да е направен во некоја најексклузивна слаткарница. Се изненадивме кога дојдовме до овој рецепт.

Потребни состојки:

5 јајца

5 лажици шеќер

5 лажици брашно

2 лажици какао

1 прашок за печиво

500 мл млеко

За прелив:

250 г шеќер

500 мл вода

1 ванилин шеќер

За фил:

500 мл млеко

5 лажици брашно

100 г шеќер

1 ванилин шеќер

Постапка:

Изматете 5 белки со 5 лажици шеќер, па додадете 5 жолчки, 5 лажици брашно, 2 лажици какао и прашок за печиво.

Подмачкајте го плехот и испечете кора.

Печената кора прелијте ја со сварениот сируп од 250 г шеќер, 500 мл вода и 1 ванилин шеќер.

Топло на топло и оставете да излади во плехот.

Фил: од 500 мл млеко, 5 лажици брашно, 100 г шеќер и 1 ванилин шеќер сварете бел крем.

Кога ќе излади додадете 250 г путер изматен со 1 лажица шеќер во прав.

Белиот фил истурете го врз кората. 

Преку белиот фил прелијте 3 реда чоколадо растопено со малку путер.