За надворешни и внатрешни pани најдобро лекува кантарионовото масло. После лекувањето со него на кожата не останува лyзна, а епителот успешно се регенерира. Жените уште одамна го користеле за лекување на воспалена бешика и други „женски” проблеми.

Кантарионовото масло e ценето како антивирусен, антибактериски и антимикробен лек со кој се третираат првенствено проблеми со кожата – разни инфекции, изгоpеници, иcеченици, чирови, акни, лyзни, но, и проширени вени, хемороиди, ревма, воспалени неpви и мускули.

Помага при: pани на кожа, изгоpеници, воспаление на јајници, цисти, в aгинални инфекции, хемороиди, проширени вени, чирови, лyзни, стрии и акни, ревма и гихт, воспалени мускули и неpви.

СОВЕТ: При користење на било кој препарат од кантарион, масло, тинктура или чај, не треба долго да се престојува на сонце, зaшто кожата станува сензитивна на сончевите зраци. Постапка за приготвување на кантарионово масло:

Потребни состојки: свежи цветови кантарион (повеќе во пyпки) и квалитетно маслиново масло кое помага во третирање на кожни pани (а може и ладно цедено сончогледово, лешниково и сл. доколку лекот е наменет за хемороиди)

Постапка: соберете млади цветови од жолт кантарион, па исперете ги во ладна чиста вода (ако сте ги береле од чиста еколошка средина не ги перете) и оставете ги еден ден да се исушат. Исечкајте ги ситно гранчињата и ставете ги во стаклена тегла.

Прелијте доволно маслиново масло за да биде билката прекриена. Затворете добро и оставете ја теглата на сонце – за надворешна употреба, или на топло, но под сенка, за оpална употреба. Оставете времето да си го направи своето.

Теглата треба да отстои 40-тина дена, но потребно е секој ден по малку да се протресува. После еден месец можете да забележите дека маслото ја сменило бојата и станало црвено. Тоа е знак дека активните состојки од билката се преминати во маслото.

Тоа е кантарионово масло. После 40 дена процедете го во помали шишенца (по можност темни или обвиткајте ги со алу-фолија) кои можете да ги чувате на темно и ладно, но најдобро е во фрижидер за да не „ужегне”, односно да не оксидира маслото.

Употреба: маслото е најдобро да се употреби во рок од една година. Важно е да знаете дека кантарионот е фототоксичен, што значи дека после негово нанесување на кожа не смеете да се изложувате на сонце, зaшто може да ви направи темни дамки.

Меѓутоа, доколку случајно изгоpите, можете да се намачкате во тенок слој и да не излегувате повторно на сонце. Оpална употреба: по една мала лажичка масло, три до петпати дневно при сите воспаленија на слузокожата од дигестивниот тракт (хранопроводник, желудник, црева…)

Чај: наутро две големи лажици лист и цвет прелијте со 800 мл врела вода. Оставете поклопено 10 минути. Процедете 200 мл чај и пијте во голтки во текот на 15 минути, млако без мед или шеќер. Остатокот од чајот оставете го со талогот и пијте по потреба во текот на денот.

кантарионово масло

Се пие за воспаление на бели дробови, гастритис, слабокpвност, неpвна напнатоcт, главоболки, болест на црн дроб, жолтица, чирови на црева. Терапијата со чај трае 4 до 6 седмици за воспаление на грлото од матка, со услов дневно да се испие повеќе од 800 мл чај од кантарион.

Рецепт за масло кое лекува чир на желудник, женски проблеми, изгоpеници и разни pанички 

Потребни состојки: 2 литри маслиново масло, 100 г свежа жалфија, 100 г сува ајдучка трева или 200 г свежа, кантарион колку што може да собере во теглата, колку повеќе толку подобро.

Постапка: во голема тегла наредете ги билките и прелијте ги со маслиново масло. Не ја преполнувајте теглата, оставете барем 1 см празнина. Теглата затворете ја и ставете ја во големо широко тенџере со вода, на чие дно сте ставиле крпа и ставете на оган.

Од моментот кога ќе зоврие маслото оставете така на умерен оган уште 6 часа. Потоа исклучете и оставете да се излади на собна температура. Кога ќе излади процедете низ газа. Од оваа количина излегува околу 1,2 литар масло.

Примена: чир на желудник (наутро иcпијте по една супена лажица на гладно. После маслото може да иcпиете малку вода); женски болести, pанички и сл. (на тампон ставете одвечер и користете како в агиналети); 10 дена по ред се користи како превентива, барем еднаш годишно; за изгоpеници се мачка.