Водородниот пероксид или хидроген, е одличен за дезинфекција на мали повреди, кога е потребно брзо да елиминирате нечистотија од рана и да стопирате крвавење.

Ви ги нудиме овие 26 феноменални совети за употреба на хидрогенот:

1.Уништување на вирусите: 3 капки хидроген во секое уво и нема настинки! Исто така го елиминира вишокот восок од ушите.

2.Уништување на пестициди: при миење на зелечнчукот и овошјето, додадете 60 мл хидроген во 700 мл вода, па во тој раствор измијте го овошјето и зеленчукот.

3.Уништување на бактерии: додадете 500 мл хидроген во 3.5 литри вода и испрскајте го воздухот за да ги уништите бактериите од воздухот.

4.Избелување на заби: 2 лажици вода и 1 лажица хидроген, после миење исперете ја устата со оваа мешавина.

5.Избелување на ноктите: натопете ги ноктите во хидроген.

6.Осветлување на косата: користете хидроген како додаток на фарбата или шампонот.

7.Прамени: Влажната коса испрскајте ја со хидроген, оставете ја малку па исплакнете ја.

8.Отстранување на нечистотија: додадете 250 мл 35% хидроген во кадата, оставете малку да делува па исперете.

9.За настинка: помешајте вода и хидроген 1:1, па со растворот исперете ги носот и устата.

10.Забоболка: измешајте кокосово масло со пероксид и исперете ја устата со таа течност.

11.Чистење на кожата: пребришете го лицето со хидроген, а потоа измијте се. На овој начин ќе ги елиминирате митесерите и нечистотијата.

12.Против габички: измешајте вода и хидроген во еднакви делови и користете како ефикасен лек против габички на стапалата.

13.Маринада за месо, риба и живина: измешајте вода и хидроген во еднакви делови, ставете го месото во тој раствор, поклопете и оставете 30 минути. Потоа измијте го месото под млаз ладна вода.

14.Чистење на четка за заби: исперете ја со хидроген за најдобра хигиена.

15.Отстранување на дамки од ткаенина: ставете хидроген на дамката, оставете околу 1 минута, па исплакнете под млаз ладна вода.

16.Чистење на аквариум: пероксидот совршено ги елиминира габичките од аквариумот.

17.За здравје на милениците: ако вашите домашни миленици се отуени со нешто, дајте им хидроген кој ќе им ги смири стомачните тегоби.

18.Миење садови: совршено отстранува нечистотии од садовите.

19.Средство за чистење на домот: совршено, бидејќи ги уништува микроорганизмите, елиминира нечистотија, а не е штетно по здравјето на човекот.

20.Дезинфекција на контактни леѓи: оставете ги леѓите во раствор од преоксид преку ноќта, а потоа добро исплакнете ги.

21.Избелување на ткаенина: во натопените алишта додадете 220 мл пероксид и оставете 30 минути, потоа исперете ги алиштата на вообичаен начин.

22.Неутрализација на мирисите: измешајте бел оцет со пероксид, па натопете крпа во оваа мешавина и пребришете ги површините.

23.Миење на стакло: пероксидот помага во отстранување на дамки од прозорите.

24.Дезинфекција на даската за сечење: избришете ги површините со пероксид, а по некое време исплакнете.

25.Здравје на билките: 1 дел хидроген во 32 дела вода. Се полева покрај ѕидот на саксијата.

26.Дезинфекција на раце: ги елиминира бактериите подобро од било кој антибактериски сапун.