Пролетта е време кога природата се буди, а сезоната на градинарството започнува.

Градинарите и цвеќарите овој период работат најинтензивно, бидејќи од она што ќе направат токму сега, зависат и плодовите од нивната севкупна работа.

Се копаат леи, се подготвува почвата за одгледување на култури и време е и за пролетно кроење на некои растенија, меѓу кои и розите.

Благодарение на пролетната „фризура“, тие обилно ќе цветаат. Прво, кастрењето го поттикнува цветањето, но мразовите во тоа време можат да ги оштетат грмушките.

Затоа, не треба да брзате со сечењето и да започнете само кога пупките ќе набабрат и се со големина приближно 0,5-0,8 см.

По кастрењето, грмушките се ѓубрат, а исечените места се третираат со градинарски лак. Тие исто така треба да се испрскаат со 1% раствор на бакар сулфат.

Како се кастрат розите напролет

Пролетното кроење на розите, меѓу другото, служи и за обликување на грмушката доколку таа многу пораснала.

Можете исто така да ги отстраните младите странични гранчиња за да добиете долги стебла со поединечни пупки.

Ако ви се допаѓа кога грмушката е покриена со многу цвеќиња, дури и мали, тогаш кастрењето се врши минимално.

ПРОЧИТАЈТЕ: „Гледам, соседот ги врзал розите со жолта панделка, а кога дознав зошто, брзо и јас ги врзав“ОВДЕ.

Кастрењето рози се користи и против стареењето на грмушката и се врши со отстранување на старите гранки.

Кога да се искрои розата

Планирајте ја оваа постапка до периодот кога ќе поминат утринските мразови. Препорачливо е да го направите ова пред да набабрат и процветаат пупките. Прво, се врши прелиминарна проверка.

Не заборавајте да ги исечете гранките што растат внатре во грмушката – ова ја подобрува циркулацијата на воздухот. Се сечат и замрзнати гранки, исушени или кафеави сè додека да се дојде до здрав дел.

Не се занесувајте и не ги сечете премногу грмушките.

Растението не треба да губи поголем дел од својата зелена материја, но корењата треба да имаат доволно сила и исхрана за целосно да го поддржат воздушниот дел.

ПРОЧИТАЈТЕ: „Овој раствор ќе ги расцвета розите од секое пупчe: Го препорачуваат и професионални градинари“ ОВДЕ.

Пролетна исхрана на рози

Почнуваме да ги ѓубриме розите напролет кон крајот на март и април.

Потоа ги правиме првите засеци за да ги поттикнеме растенијата да цветаат. Во пролетта користиме минерално ѓубриво на база на азот. Со него ги полеваме розите или ги посипуваме околу растението.

Таквата исхрана ги поттикнува грмушките да растат. Исто така е погодно да се користи амониум нитрат. Ѓубривото се нанесува во нерастворена форма, но по правилно наводнување. Вреди да потрошите околу 20 грама производ на секоја роза.

Можете исто така да најдете замена меѓу природните ѓубрива. На пример, искусните градинари користат дива зелка со мали цветови. Се разредува со вода во еднакви размери и се додава во почвата до розата.

Некои луѓе користат измет од птици. Сепак, неговата концентрација треба да биде помала. Затоа, земете три дела вода на еден дел од измет.

Во мај, можеби ќе биде потребно да се додаде суперфосфат на розите. Десет грама ѓубриво се разредуваат во кофа со вода и розите се полеваат.

Ѓубриво од банани

Сè што ви треба е едноставна кора од банана. Во кората има повеќе калиум и магнезиум отколку во самото овошје.

Овие два минерали се најпотребни за розите (на крајот на краиштата, само треба да прочитате што содржи ѓубривото за рози од продавницата).

Благодарение на кората, розите цветаат порано, подолго и нивната енергија трае цела сезона.

Најпрво соберете ги лушпите од изеденото овошје да се исушат. Оставете го нормално да се исуши на радијаторот и потоа ситно измелете го.

Закопајте го изонетите лушпи од банана во земјата во близина на корењата. Проценете ја количината одокативно, не можете да погрешите.

Овој трик е одличен дури и ако садите нови растенија, на овој начин ќе им помогнете да се вкорени и буквално да им дадете сила.

Ако не сакате да ја исушите кората, можете да закопате и парчиња свежа кора во близина на розите и доматите. Функционира приближно исто. Можете да направите и течно ѓубриво од кора од банана.

Доволно е да ставите 1 кора во околу 1 литар вода, да ја оставите да кисне ден-два и со неа да ги полеете цвеќињата во градината. Доколку има проблем со растителни вошки, испрскајте ги растенијата со овој раствор.

Ѓубриво за рози направено од ѓубриво од коприва

Копривата го стимулира растот на растенијата поради високата содржина на азот. Поради оваа причина, ѓубривото од коприва за рози е одлично за поддршка на почвата во пролет.

Потребни ви се килограм свежи коприви и 10 литри вода за да направите кашеста маса која ги храни розите. Копривата исечете ја и ставете ја во сад и наполнете го со вода.

Покријте и оставете да ферментира на темно место околу две недели. Мешајте го ѓубривото секој ден. По ова време разредете го со вода во сооднос 1:10 и домашното ѓубриво од коприва е готово.

Наводнете ги растенијата со ова ѓубриво и тоа ќе обезбеди нивен правилен раст и цветање.

Ѓубриво за рози од талог од кафе

Талогот од кафе е богат со азот, кој розите го сакаат. Затоа, ѓубривото од талогот од кафе ќе го подобри изгледот на растението, ќе го поддржи неговиот раст и цветање.

Талогот од кафе може да се меша директно во почвата или да се направи мешавина со земја. Можете да направите домашно ѓубриво од рози со мешање на талог од кафе со литар вода.

Наводнувајте ги овие грмушки или други цвеќиња кои сакаат кисела почва. На овој начин розите долго ќе ја красат вашата градина.

Употребата на домашни, природни ѓубрива ќе ги направи цвеќињата уште поубави и ќе траат подолго. Грмушките ќе станат поотпорни на мраз, суша и штетници.