Напомена: Восокот мора да бида природен, пчелин. За надворешна употреба може да се користи било какво масло. За внатрешна е најдобро маслиново искомбинирано со малку кокосово масло.

ЧУДО од мевлем кој лекува: воспалени синуси, гноен отитис, гнојна ангина, бронхитис, хемороиди, женски болести…

Древен руски рецепт кој лекува многу болести.

Потребни состојки:

400 мл ладно цедено масло, по можност маслиново (јас ставив околу 50г кокосово масло кое дава одличен мирис) (или некои ставаат кантарионово масло)

1 јајце, по можност домашно, органско

60 г пчелин восок

Постапка:

Сварете го јајцето, одвојте ја жолчката и здробете ја ситно. Ставете во шерпа масло заедно со восок. Вклучете на тивок оган. Кога восокот ќе се растопи додадете ја жолчката.

Малку по малку, трошка по трошка се додава издробената жолчка. Маслото треба да потпукнува, иако лично не ја загревав на толкава температура, туку на тивко за да не ги изгубам хранливите својства на маслото.

Ако започне да пени, тргнете од оган, па повторно вратете додека да не ја измешате целата жолчка.

Потоа процедете низ цедалка и складирајте во тегла. Добро би било да промешате неколку пати додека не сте стегнал кремот за да не падне восокот на дното.

Маста е многу ефикасна и лековита.

ЧУДОТО ОД МЕВЛЕМ ЛЕКУВА:

1.Воспалени синуси: растопете малку маст во лажица и веднаш вшмукајте во пипета. Ова треба да се прави брзо за да не се стегне маста. Капнете во носот по неколку капки двапати дневно со интервал од еден час. Лекарите тврдат дека можете да се ослободите и од синуситисот, бидејќи ги „пробива“ каналите и го повлекува со себе целиот гној.

2.Гноен отитис: засучете парчиња памук кои ќе ги натопите во оваа маст и ќе ги ставите во болното уво. По потреба менувајте, а покрај тоа мачкајте и зад увото. Маста го извлекува гнојот. Ги лекува сите отитиси, не само гнојните.

3.Гнојна ангина: апцеси во грлото, воспалени крајници. Ставете маст во грлото и мачкајте го вратот (како облога). Ако ова го правите навечер, повторувајќи ја постапката 2-3 пати, наутро апцесот пукнува.

4.Бронхитис, болка во желудник, црева, чиреви на тело, инфекции на око:Трипати дневно пред оброк, земајте по половина лажичка од маста.

5.Женски болести: фибромиом до 10 седмици, цисти на јајници, воспленија, маститис. Во вагината се ставаат тампони натопени во оваа маст, наутро и навечер. Постојат тврдења дека после 10 дена цистите целосно исчезнуваат.

За фибромиомите е потребно подолго време. Кај маститис на градите се става хартиена салветка натопена во маст па одозгора се фиксира најлон кеса. По можност да се менува на секои два часа.

6.Изгореници, чиреви, рани, отоци, забоболка, болка во зглобови – се лекува со оваа маст. Се нанесува на заболеното место преку ноќ и се завиткува. Може само парче памук натопено во маст, ако раните не се големи. Ќе бидете изненадени од резултатот!

Кај забоболка: Маста се зема со чист прст и се мачка болниот заб и непцето, болката се намалува и повлекува.

7.Трофички чиреви, гангрена, исто така ставајте хартиени салветки натопени во маст и менувајте на секои 2 часа. Од раната ќе се извлекува гнојот.

8.При лекување на хемороиди – се прави тампон од газа и се става во анусот преку ноќ, 8-10 дена или додека да дојде до подобрување.

9.Сè што се мачка – се прави навечер. Облозите на болни зглобови, колената – се завиткуваат добро.

10.Маста е добра за зајакнување на ноктите – се втрива во ноктите навечер.

Сите болести започнуваат да се повлекуваат благодарение на оваа маст – ЧУДО – мевлем.

Напомена: Восокот мора да бида природен, пчелин. За надворешна употреба може да се користи било какво масло. За внатрешна е најдобро маслиново искомбинирано со малку кокосово.

ВАШИ КОМЕНТАРИ:

Коментар на Лепа Тодевска:

“Само недостига во маслото да има и кантарион, тоа е оригиналниот рецепт. Чудо од мевлем.”

Коментар на Jorgos Kalderimidis:

“Лепа Тодевска, не треба кантарион. Чисто маслиново, ладно цедено… Јас ова го работам веќе 38 години, сè друго што ќе се додаде ја расипува состојката од маста со жолчката…испитано”