ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА – се пие само двапати годишно по 1 доза за ниедна болест да не допре до вас. Овој стар народен лек се смета за врвен бидејќи има способност да го зајакне имунитетот, да ги прочисти клетките и да го забрза метаболизмот.

Народната медицина советува дека овој лек се пие само двапати годишно, на 6 месеци по 1 доза. Покрај тоа кога се прави пауза од 6 месеци, потребно е секојдневно да пиете чај од корен од ѓумбир за кој исто така можете да прочитате во продолжение.
Постарите обично знаат за овој лек, а тие го пиеле и кога биле здрави и витални, за да и во староста го одржат своето здравје. Оние што го консумираат лекот двапати годишно и редовно, се подмладуваат за 15 години.

Тоа не значи дека навистина по едно консумирање на лекот ќе се подмладите, туку параметрите на вашето тело ќе започнат да функционираат како да сте 15 години помлади. Ќе имате повеќе сила, енергија, свежина на лицето, здрав и брз метаболизам.
Лекот се подготвува од 3 едноставни состојки за кои може повеќе да прочитате во продолжение, а на крајот од тектсот ќе најдете како се подготвува лекот – еликсирот на младоста и рецепт за чај од ѓумбир кој е потребно да се пие во месеците на пауза.
Лимонот содржи голема количина на витамин Ц кој здрав за срцето и неколку корисни растителни соединенија кои можат да го намалат холестеролот. Истражувањата покажуваат дека јадењето овошје и зеленчук богато со витамин Ц го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен у дар.
Исто така, лимонот може да го поддржи здравјето на срцето, контролата врз тежината и здравјето на дигестивниот систем. Имено, растителните соединенија кои се наоѓаат во лимонот – хесперидин и диосмин, можат значително да го намалат холестеролот.
Во комбинација со мед, е одличен избор во превенција од многу болести, а медот се смета за една од најхранливите намирници кои изобилуваат со антиоксиданти. Изобилува со минерали и железо поради што се вбројува во првите бор-бени редови кога станува збор за анемијата.
На крај, доколку сето ова го помешате со маслиново масло, добивате моќна комбинација против сите бактериски, вирусни и габични инфекции. Екстра девственото маслиново масло е полно со антиоксиданти, од кои некои имаат силни биолошки ефекти.
Овие антиоксиданти се биолошки активни и можат да го намалат ризикот од хронични заболувања. Покрај тоа содржи и мононезаситена олеинска киселина, што помага против воспаленија и во заштита на холестеролот во к рвта од оксидација.
Потребни состојки: 100 мл лимонов сок, 200 г природен мед, 50 мл екстра девствено маслиново масло. Постапка: Помешајте ги сите состојки во чиста, стаклена тегла. Добро затворете и лекот чувајте го во фрижидер.

Се консумира трипати на ден, по 1 лажичка. Важно е првата количина наутро да ја испиете на празен стомак, а другите две се пијат 15-20 минути пред оброк. Кога ќе ја потрошите целата смеса, правите пауза од 6 месеци, а за тоа време пиете чај од корен од ѓумбир секојдневно.
Терапијата е најдобро доколку се применува во пролет и есен за чистење и детоксикација на организмот. ЧАЈ ОД ЃУМБИР. Потребни состојки: 400 мл вода, 200 г излупен и ситно исечкан ѓумбир, парчиња лимон (или исцеден сок од половина лимон).

 
Постапка: Ставете ја водата на оган да зоврие, а потоа додајте го ѓумбирот. намалете ја температурата и варете уште 5 минути. Потоа садот тргнете го од оган и оставете го на страна поклопено да отстои уште најмалку 20 минути.

Процедете ја течноста, додајте лимон и промешајте. Овој напиток пијте го во нормални количини, не претерувајте. Ќе бидете задоволни од резултатите кои ќе ги почувствувате, а вашето целокупно здравје драстично ќе се подобри.