ЕФИКАСЕН ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВНИТЕ САДОВИ: Проверено и брзо делува

Лекарите велат: „Млад си, колку што ти се млади к рвните садови”. Ова е стар рецепт од книгата „Пелагица” и според пишаниот рецепт се приготвува вака: 1,2 литар вода се зоврива, па се тргна од огнот и се остава да излади. За тоа време се чистат точно 40 чешниња лук и се мијат 3 непрскани лимони.
Лукот се ситни низ преса а лимонот се сечка на коцки заедно со кората (семките се вадат). Лукот и лимонот се додаваат во водата, па повторно се остава да се загрее до пред зовривање. Веднаш се трга на страна и се остава поклопено да преноќи. Наутро се процедува, а течноста се складира во стаклено шише. Се добива точно еден литар.
Употреба: се пие наутро по една ракиена чаша додека целата количина да се потроши. После десет дена пауза кој сака може да ја повтори постапката. Ги чисти кр-вните садови и го намалува холестеролот и триглицеридите – тоа лично го проверив, вели Лила Ланго.
-Овој ваш рецепт мојата снаа му го приготвуваше на брат ми, а докторката не можеше да верува дека му се намалиле маснотиите, ви благодарам – ја потврдува ефикасноста Аида Џидиќ. Следниот рецепт и презентација е на Луна, која исто така ја потврдува ефикасноста на овој природен лек:
-Јас го користам еднаш годишно овој еликсир на младоста, а може да се користи и 2-3 пати. Еликсирот е добар за подмладување на организмот, чистење на крвните садови особено ако тие се затнати од плаки, за регулирање на холестеролот и крвниот притисок, вели Луна.
Рецептот е едноставен и се приготвува од природни намирници. Потребни состојки: 1 кг лимон, 300 г лук исчистен и 1,5 литар вода. Постапка: водата се става на оган да зоврие, па се намалува температурата на умерено.
Во водата се додаваат сомелени лук и лимон со кора (исчистен од семките) и на тивок оган се вари 15 минути. Потоа се трга на страна да излади. Се складира во стаклена тегла и се чува во фрижидер.
Употреба: 25 мл наутро, 25 мл навечер, во текот на 25 денови. Се прави пауза од 10 дена, па ја повторува постапката додека да се искористи целата количина. Деталите можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.pixabay.com
Претходна статијаТУРШИЈА СÈ ПО 2: Без конзерванси, запишете си го овој рецепт
Следна статијаДОМАШЕН ПРЕПАРАТ – ЧУДО ЗА ЗДРАВА КОСА И МАЗНО ЛИЦЕ