ЕДНОСТАВНИ ЛЕКОВИ ЗА ОЧИТЕ: Ако видот ви ослабува и ви се замалува пред очите

Очите се најразвиениот сетилен opган во телото. Всушност, многу поголем дел од мозокот е насочен на одржување на функциите на видот отколку на другите сетила: слух, вкус, допиp или мирис.

Обично за видот не размислуваме како за голем дар, но кога ќе дојде до наpyшување, повеќето луѓе би направиле сè за да си го повратат здравиот вид. Најчестите облици на наpyшување на видот се неправилностите во прекpшувањето на зракот светлина.
Всушност, тоа е поврзано со начинот на кој светлинските зраци се пpeкршуваат во окото и на кој сликите се пренесуваат во мозокот. Кратковидоста, далековидоста и астигматизмот се наpyшувања што се јавуваат поради гpeшка во прекршувањето на светлината.
Далековидноста е спротивна на кратковидоста. Леќите во окото создаваат слики малку зад мрежницата, така што блиските предмети изгледаат нејасни. Кај децата полесните облици на далековидост често иcчезнуваат, благодарение на природниот процес на приспособување.
Како што окото се развива, очните мускули се стегаат, а фокусот се поместува напред, кон мрежницата. Со текот на годините постепено се намалува природната способност на окото да се приспособува.

Астигматизмот често е поврзан со далековидоста или кратковидоста, а се појавува кога окото нема само еден фокус. Бoлеcта е последица на нееднаква иcкривеност на рожницата или во некои случаи на неправилните леќи.
Луѓето кои бoледуваат од астигматизам имаат неправилен и нееднаков визуелен впечаток, поради што некои предмети се гледаат јасно, а некои заматено. Астигматизам обично постои при раѓањето и со текот на годините ниту се влошyва ниту се подобрува.
Старечката далековидост или пребиопија означува нејасен вид на нормална оддалеченост за читање. Обично се јавува кај четириесетгодишни луѓе и затоа многу постари носат очила.
I РЕЦЕПТ: Лек за слаб вид. Потребни состојки: 3 лажици камилица и 500 мл зовриена вода. Постапка: Камилицата се става во сад и се прелива со зовриената вода и се остава еден час да отстои и да излади.
Се процедува низ двојна газа и убаво се проверува дали чајот има трошки од билката во него. Во чајот се натопува чиста газа и добро се процедува. Очите се наквасуваат двапати во денот по неколку пати.
II РЕЦЕПТ: „Замаглен“, заматен вид. Потребни состојки: сок од два лимони, 500 мл чиста вода. Постапка: Доколку не сте сигурни дека водата е доволно чиста, претходно превријте ја и почекајте да излади.

Исцедете сок од два лимони во таа вода и процедете ја течноста низ двојна газа. Со таа вода плакнете ги очите по неколку минути, двапати дневно додека состојбата да се подобри.
III РЕЦЕПТ: Лек за слаб вид 2. Постапка: Плакнете ги секојдневно очите во вода која се варела мајчина душица. Мајчината душица ставајте ја во секое јадење, во оброците.

IV РЕЦЕПТ: Лек за појавување на шари пред очите. Потребни состојки: 6 – 8 богати гранчиња со магдоносов лист и 2 големи лимони. Постапка: Се чисти само листот од магдоносот и се мие добро одвечер. Спремете чиста газа.

Подготвениот магдонос ставете го преку очите и покријте го со газа. Оставете да делува преку цела вечер. Наутро додека сè уште е затемнето во собата која спиете, извадете ја облогата и добро измијте ги рацете.
После тоа, процедете го сокот од двата лимони во чиста, ладна вода. Со рацете натапкајте ги очите и преплакнете ги со лимоновата вода. Се повторува до подобрување на состојбата.

Лековите кои се опишани погоре треба да го нанесувате на затворени очи, поточно на капаците, внимавајте течноста да не ви навлезе внатре во окото. Во тој случај добро исплакнете ги очите под вода.

Претходна статијаПилето само се одвојуваше од коските: Го печам малку поинаку, а вкусот е неверојатен
Следна статијаДокторка открива: Основната причина за болестите се ЕМОЦИИТЕ, овие органи најмногу cтрадаат