Едноставен метод за брзо спуштање на високиот крвен притисок и смирување на главоболката

Овој едноставен метод ќе ве ослободи од главоболката и ќе ви го нормализира крвниот притисок за многу кратко време.

Ако симате силни и неподносливи болки во главата, итно пригответе го овој солен раствор.

КАКО СЕ ПРИГОТВУВА?

Пред сè, пригответе облога од газа или тенка памучна ткаенина. Ставете ја газата во 8 слоеви, а ширината на облогата треба да одговара на висината од вашето чело, а должината да одговара на обемот на вашата глава.

Потоа, загрејте 250 мл вода до 60-70 степени и во неа растворете 2 рамни кафени лажички сол. Ќе добиете 8% солен раствор.

Со топла вода брзо измијте го челото, ушите и тилот. Натопете ја облогата во солениот раствор, па лесно исцедете, протресете малку да излади, па завиткајте ја главата, ушите и тилот. За да се фиксира облогата, ставете на главата памучна марама. Потоа, легнете.

Веќе после неколку минути ќе почувствувате олеснување, но не брзајте со отстранување на облогата. Оставете да лежите уште 20-тина минути. Откако ќе ја тргнете облогата, челото, ушите и тилот повторно измијте ги со топла вода.

Ако имате неподнослива главоболка искористете го овој едноставен метод и бидете сигурни, ќе ви биде подобро! Доколку имате висок крвен притисок, дополнително пригответе и солена бања за нозете.

Нека не ве збунуваат солените облози. Внесот на сол во организмот предизвикува отеченост и зголемен крвен притисок, но солените облози надворешно делуваат токму спротивно низ кожата, поттикнуваат исфрлање на течности од организмот, значи, делуваат како диуретик.

На сличен начин можете да се ослободите од отоците во нозете: држете ги некое време во солена вода и веднаш ќе забележите како тежината и отоците се намалуваат.

Претходна статијаБилка која го исфрла лошиот холестерол од артериите, ги одзатнува и спречува инфаркт
Следна статијаЛично проверено – еве како се ослободив од болки во стомакот и гастрит, за само 9 дена