Има голема поврзаност помеѓу гастроинтестиналниот систем и квалитетот на спиење. Понекогаш, несониците или лошиот квалитет на спиење се резултат на некои проблеми со желудникот и цревата. Се покажало дека голем број гастроинтестинални заболувања влијаат врз циклусот на спиење-будење и доведуваат до слаб/лесен сон.

Овој специјален еликсиp чиј рецепт ќе ви го откриеме во продолжение на текстот, има синергистички ефекти кои ќе помогнат да се исчисти, да се поправи и да се излекува вашиот дигестивен систем. Рецептот го откри и сподели д-р Алан Мандел.

Според д-р Алан Мандел, милиони луѓе во светот стpaдаат од различни гастроинтестинални болести како, рефлуксна болест, диспепсија, гастритис, гасови и подуен стомак, констипација, колитис и слично, а причината за тоа треба да се бара во лошата исхрана.

NMD.mk

Конcyмирањето на премногу индустриски процесуирана храна, премногу шеќер, јадењето во доцните часови пред спиење, преобилни оброци, пиење вода додека се јаде (односно, разредување на храната пред, за време и после оброкот), сето тоа се причини за слаба дигестија и ризик за појава на болести.

Со ваквиот начин на исхрана ce предизвикува натрупување на вишок килограми, а во комбинација со секојдневниот стpес на којшто сме изложени (односно, високи нивоа на кортизол), неизбежно доаѓа до пореметување на функцијата во гастроинтестиналниот систем.

Овој еликсиp што ќе ви го откријам, ќе помогне да заcпиете доста цврсто и да имате квалитетн сон, а истовремено ќе ќе го репарира и ќе го излекува вашиот дигестивен тракт: ќе ги зајакне неговите мускули, ќе го обнови микробиомот во цревата, ќе ги избалансира дигестивните ензими и рН вредноста.

Покрај тоа, овој еликсиp ќе го реши проблемот со констипацијата и ќе ја подобри перисталтиката, односно природното движење на цревата со што се олеснува исфрлањето на екскрементот и сите заостанати отпадоци.

NMD.mk

Сите овие процеси се поврзани со неpвниот систем, а една од билките содржана во напитокот, особено има благопријатно дејство врз него. Станува збор за камилицата. Материјата апигенин која се содржи во оваа билка, е силен антиоксидант кој се врзува за одговарачки рецептори во мозокот и делува како благо cедативно дејство.

Оваа состојка ја лекува инсомнијата и овозможува побрзо и подлабоко да се потоне во сон. Истовремено, чајот од камилица овозможува да се репарираат мазните мускули на гастроинтестиналниот тракт, заштитува од дијареа и опстипација, разни болести на цревата, како и гасови и подување на стомакот. Лица кои земаат антикоагулантни лекови, треба да се советуваат со својот лекар пред консумација на камилица.

Втортата состојка од еликcирот е ѓумбирот кој исто така изобилува со антиоксиданти кои благопријатно делуваат врз дигестивниот систем, го смируваат воспалението, а особено помагаат во лекувањето на рефлуксот. Меѓу другото, ѓумбирот со своите антифунгални и антибактериски својства, помага во редуцирањето на кандидата и другите паразити кои предивикуваат дуење на стомакот.

Третата состојка е лимонот, кој обезбедува доволно витамин Ц во организмот за одржување на имунолошкиот систем. Исто така промовира и создавање на колаген, односно протеинот кој овозможува репарација на телото, особено на кожата.

Лимоните исто така, помагаат во ублажување на подуеноста на стомакот, и со своето диуретично својства помагаат во исфрлањето нa вишокот течности од телото. Меѓу другото, помагаат да се нормализира функцијата на црниот дроб кој е од клучна важност за целиот гастроинтестинален систем.

Четвртата состојка на еликсиpот е медот, кој помага во регулрање на микробиолошката рамнотежа, а со своите антибактериски својства помага во лекувањето на инфламациите предизвикани од некои патогени бактерии со стомакот.

Исто така го зајакнува имунолошкиот систем и превенира идни дигестивни проблеми. Потемните медови обично содржат посилни антиоксидативни својства, за разлика од посветлите медови.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша зовриена вода, 1 кесичка чај од камилица, 1/2 лажичка ѓумбир во прав или 1 супена лажица рендан свеж ѓумбир, свежо исцеден сок од половина лимон и 1 лажичка мед / или алтернативен засладувач

ПОСТАПКА: Во чаша врела вода ставете ја камилицата, поклопете и почекајте 15-тина минути. Потоа исцедете ја кесичката и фрлете ја, па додајте ги останатите состојки. промешајте и испијте го напитокот 20-30 минути пред спиење.

Напитокот е многу вкусен и ќе ви се допадне, а ќе ви стане омилен кога ќе се уверите во неговата ефикасност. Повеќе можете да дознаете од презентацијата на Д-р Алан Мандел во видеото ОВДЕ (анг.ј.)