Еден брзински бел-сладолед колач за кој не треба печење ниту готвење

Сум го запишала како “Брз колач за мрзливци”, некој така го нарекол, иако според мое мислење, мрзливците не прават никаков колач, тие само сакаат да јадат. Колачот навистина брзо и едноставно се приготвува, а има предобар вкус.

Потребни состојки:

500 мл слатка павлака
500 г кисела павлака
150 г шеќер
150 г чоколадо
10 петит бисквити или по желба
малку дробени лешници, ореви, бадеми или по желба

Постапка:

Изматете ја слатката павлака во шлаг. Додадете ја киселата павлака и шеќерот, па добро измиксајте додека да се изедначи во еднолична смеса. Чоколадото растопете го на пареа. Во еден сад или калап/куглоф ставете 1/3 од смесата, па наросете половина од мелените бисквити, лешници, ореви, бадеми..

Loading...

Може да користите и само еден вид на јаткасто овошје или нешто што е по ваш вкус. Потоа полијте половина од растопеното чоколадо. Повторно нанесете смеса од шлаг и павлака, па повторете ја постапката со мелените бисквити и јаткастото овошје. Полијте со чоколадото.

Нанесете ја и последната третина од шлагот, па целиот колач оставете го преку ноќ во фрижидер за длабоко, добро да се замрзне.

Пред послужување извадете ја 15-тина минути за да се отпушти и да може да се сече. Колачот-сладолед можете да го послужите со чоколаден прелив или со прелив од вишни, по ваш избор.

Coolinarika.com

Loading...