Одберете еден од двата понудени природни лекови за намалување на маснотиите во организмот. И во двата рецепти се користат природни состојки кои многупати се докажани како исклучително делотворни за човековото здравје.

Кр-вниот притисок е како термометар за здравјето. Високиот кр-вен притисок значи дека вашето срце работи понапорно за да може да ја испумпа кр-вта. Ова е опа.сно затоа што може да доведе до срцев у дар, церебрална тромбоза или нарушување на бубрежната функција. Од таа причина, многу е важно да се контролира кр-вниот притисок.

Многумина го знаат како „милениумски германски рецепт“ во чиј состав влегуваат три м.оќни состојки: лимон, лук и ѓумбир. Секоја од овие состојки е исклучително добра за здравјето, но нивната комбинација прави чу.да.

Во рецептот се содржи лимон кој е богат со витамин Ц. Тој исто така поседува и алкални својства кои го регулираат нивото на pH во организмот.

Старогермански рецепт за притисок и артерии:

Потребни состојки: 4 главици лук, 4 лажици рендан ѓумбир, 4 лимони и 2 литри вода

Постапка: за почеток, измијте ги добро лимонот и ѓумбирот, а потоа исечете го лимонот на парчиња. Потоа излупете го лукот и ѓумбирот и истурете ги сите состојки во блендер. Миксајте додека да добиете изедначена, течна форма.

Потоа истурете ја оваа мешавина во тенџере и ставете да на оган да се загрее. Потоа полека додајте ја водата и оставете да зоврие. По зовривањето, оставете ја смесата да се излади, а потоа складирајте ја стаклени шишиња и чувајте ја во фрижидер.

Употреба: пијте по една чаша од овој пијалок секое утро на празен стомак, а се препорачува да се испие уште една, два часа пред спиење. Со тоа, вашите артерии ќе станат како нови за многу кратко време, бидејќи масните капки од кр-вта ќе исчезнат. Исто така, ќе забележите како се регулира и стабилизира вашиот кр-вен притисок.

Не заборавајте да го протресете шишето пред да го истурите напитокот во чаша и да уживате во неговите својства. Повеќе ќе немате проблем со кр-вниот притисок и ќе се чувствувате како нови.

pixabay.com

ДВЕ ЛАЖИЦИ ЗА ПОМАЛКУ САЛО

Намирницата која е исклучително хранлива, има способност да го забрзува метаболизмот, а со тоа и побрзо да ги „троши“ масните наслаги.

Rebecca Siegel / Flickr.com

Ренот е исклучителна намирница која има исклучителни антибактериски својства, одличен бор.ец против холестеролот и општото здравје на организмот.

Она што е најдобро кај ренот, за кое многумина му се благодарни, е неговата способност да го забрзува „заспаниот“ и успорен метаболизам. Имено, спориот метаболизам придонесува за поголемо таложење на масни наслиги, а со тоа всушност телото се дебелее.

Колку метаболизмот е побрз, толку побрзо калориите согоруваат и не доаѓа до таложење на мастите. Покрај тоа, ренот ја стимулира дигестијата со тоа што овозможува развој на добри бактерии во микрофлората, а може да се користи и како неверојатно ефикасен лек за прочистување на синусите.

Ова е еден одличен рецепт со рен кој овозможува исфрлање на вишокот телесни течности (вода) од организмот, намалување на салото и тежината:

Потребни состојки: 4 свежи лимони, 200 г ѓумбир, 150 г свеж рен, 2 лажички цимет и 3 лажици мед

Постапка: ѓумбирот и ренот изрендајте ги во еден сад. Додајте сок од свежо исцеден лимон, промешајте додека да добиете изедначена смеса, а на крај додајте ги циметот и медот. Ќе добиете убав сируп којшто е потребно да го скалдирате во стаклено шише.

Употреба: јадете по две лажици сируп секој ден во период од три недели. По три недели, направете пауза од 30 дена.

Rebecca Siegel / Flickr.com