Дијагностицирањето е секогаш најсигурно и најпрецизно после направена лабораториска анализа на кр-вта, особено кога станува збор за вредностите на холестеролот, но иста така, постојат и некои суптилни знаци кои укажуваат на евентуален дисбаланс и покачени нивоа.

Тим од истражувачи чии резултати беа објавени на „Medical News Today“, откриваат дека со некои „надворешни“ знаци може да се утврди дали лицето има висок холестерол во кр-вта.

Според Националниот институт за срце, бели дробови и к-рв во Америка, покачените вредности на холестеролот влијаат врз создавање на липоми – бенигни израстоци кои се формираат од масните клетки под површината на кожата.

Појавата на светлосиви кругови на ирисот од окото, исто така е знак на високи нивоа на холестерол. Според лекарите, овие симптоми се јавувааѕ кај повеќето случаи кај оние луѓе кај кои има генетска предиспозиција за појава на покачени нивоа на холестерол.

Сепак, тимот истражувачи предупредуваат дека само лекар со помош на лабораториски тест може да ја постави точната дијагноза. Ако имате покачен холестерол се препорачува да ја прилагодите исхраната, односно да избегнувајте храна што ги покачуваат, а да ги вклучите оние што ги намалуваат неговите вредности.

Го уништува лошиот холестерол и ги пржи мастите – посилен од било кој друг лек, сите го препорачуваат

Овој природен лек честопати го препорачуваат и здравствените работници за помош на пациентите со висок холестерол. Што е зголемена концентрација на холестерол во кр-вта?

За здрави лица, во чие семејство нема срцеви заболувања, нивото на вкупниот холестерол во кр-вта би требало да не е поголем од 5.2 mmol/l , при што ХДЛ да е поголем од 1 mmol/l , а ЛДЛ да е помал од 3 mmol/l.

Секое зголемено ниво на холестерол над овие референтни вредности (посебно на ЛДЛ холестеролот) ја зголемува опасноста од срцеви заболувања. Доколку барате здрав начин како да го намалите нивото на холестеролот и да го елиминирате вишокот на маснотии, овој напиток е вистинско решение за вас.

Потребни состојки: 1 литри минерална вода, 2 китки магдонос, 3 лимони и сода бикарбона.

Постапка: Измијте го лимонот и истријте го сода бикарбона. Исплакнете го и исечкајте го ситно заедно со кората. Магдоносот измијте го и исцедете го, па исечете го ситно. Во голема тегла или бокал ставете ги сите состојки заедно и прелијте со водата.

Затворете и чувајте во фрижидер преку цела ноќ. Наутро протресете ја смесата и напијте се 100 мл (загрејте ја течноста да биде млака или на собна температура). Пијте секојдневно додека да го потрошите целиот напиток.

Што е холестерол и како се поврзува со атеросклерозата?

Холестеролот е стероидно соединение кое настанува со разградувањето на мастите. Бидејќи холестеролот учествува во создавањето на жолчната киселина, на половите хормони и на хормонот на надбубрежната жлезда, тој е од есенцијално значење за нормално функционирање на организмот.

Холестеролот се разнесува во кр-вта носен од протеините (белковините) во плазмата, градејќи комплекс наречен липопротеин. Постојат два типа на липопротеини: липопротеини со мала густина т.н. „лош“ холестерол (ЛДЛ), кои во себе носат голема концентрација на холестерол и „добар“ холестерол (ХДЛ) – липопротеини што носат мала концентрација на холестерол.

ЛДЛ го носи холестеролот во кр-вните садови и создава во нив атероматозни наслаги (плаки) кои предизвикуваат стеснување на луменот на кр-вните садови и со тоа доведуваат до срцеви, мозочни и други заболувања.

ХДЛ пак, ја создава еластичноста на кр-вните садови и неговиот недостаток во организмот ги прави кр-вните садови крути и нееластични. Речиси 2/3 од холестеролот се синтетизира во црниот дроб (800 -900 милиграми), а само 1/3 се внесува со храната.

Атеросклерозата е процес на таложење на мастите во внатрешниот sид на големите и средни артерии. Во почетокот тоа се ситни кристали на холестерол, кои постепено создаваат наслаги (плаки), кои го стеснуваат луменот на кр-вниот сад.

Потоа следува фиброзирање и стврднување на sидот на кр-вните садови. Со тоа кр-вните садови се подложни на прскање. Овие промени на внатрешноста на кр-вниот сад доведуваат до згрутчување на кр-вта или доведуваат до појава позната како тромбоза.

Причини за атеросклероза има повеќе, а најчеста е зголемена концентрација на холестерол во облик на липопротеин со мала густина (ЛДЛ). Факторите, кои водат до зголемен ризик за развој на атеросклероза се делат во две групи:

Модифицирачки фактори- тoa се пушењето, физичка активност, начинот на исхрана и др. Немодифицирачки фактори- полот, возраста, генетски фактори. Останати фактори- дијабетес ( шеќерна болест), дебелина, зголемени нивоа на ЛДЛ, хомосцистеин, триглицериди, урична киселина и други супстанци во кр-вта, хипертиреоидизам и други состојби.

Најпознатиот домашен лек за зголемен холестерол – се зема наутро, проверено делува

Ефикасен природен лек за намалување на холестеролот кој се приготвува од намирници кои не содржат глутен, а со самото тоа лекот е погоден и за лица кои боледуваат од целијакија. Главна состојка на овој природен препарат е пченкарното брашно кои има бројни лековити својства.

Имено, пченката и сите продукти кои се добиваат од неа се многу корисни за организмот. Го јакне имунолошкиот систем, поттикнува слабеење, ги штити организмот од вируси и бактерии, а можеби пченкарното брашно е состојка која е најпозната како народен лек за спуштање на високиот холестерол и триглицеридите.

Кога бевме деца со помош на пченкарно брашно нашите баби ни ја симнуваа високата температура, така што го мешаа со оцет, а смесата ни ја ставаа во чорапи кои ги носевме преку цела ноќ. Овој рецепт за регулирање на холестеролот и триглицеридите го знаат сите постари лекари и им го препорачуваат на своите пациенти како алтернатива пред отпочнување со медикаментозна терапија.

Потребни состојки: 100 г пченкарно брашно, 100 г семки од сончоглед, лупени, 100 г кокосово брашно, 100 г сиров сусам, 100 г ленено семе

Постапка: сите состојки добро се мешаат и најдобро би било пред консумација да мелете помала количина (не мора). Секое утро се земаат две супени лажици од мешавината со кефир или јогурт со пробиотици. Може да се пие и со чаша млака вода.

За први резултати овој природен лек мора да се консумира најмалку 30 дена, а уште подобро делува доколку се комбинира со чај од корен од глуварче кој се пие 2-3 пати во текот на денот. Мешавината се чува во стаклена тегла, во фрижидер или на темно и ладно место (да не е изложена на сончева светлина).

Пченкарното брашно изобилува со хранливи материи: ниацин, тиамин, рибофлавин, пантотенска киселина, фолати и витамини Б6, Е и К. Содржи влакна, каротеноиди, 18 аминокиселини и есенцијални минерали, како што се цинк, железо, магнезиум, фосфор, калиум, бакар, манган и селен.