Домашен посен мајонез – рецепт без јајца

Потребни состојки:

1/2 шолја растотелно млеко (бадемово, соино)

1 шолја растително масло

лимонов сок или оцет

Сенф

сол, црн пипер, засладувач

Постапка:

Сите наведени состојки измиксајте ги во блендер додека да се згуснат. Во фрижидер мајонезот се згуснува уште малку.

Претходна статијаДомашни кифли од лудо тесто: подобри од пекарница – еден од најпознатите рецепти за лудо тесто
Следна статијаДецата имаат потреби, мајките имаат знаење: помош при дијареа