Потребни состојки:

1/2 шолја растотелно млеко (бадемово, соино)

1 шолја растително масло

лимонов сок или оцет

Сенф

сол, црн пипер, засладувач

Постапка:

Сите наведени состојки измиксајте ги во блендер додека да се згуснат. Во фрижидер мајонезот се згуснува уште малку.