Домашна маст против болни зглобови, колена и рамења: Помага после првото нанесување

Со текот на времето зглобовите се оштетуваат, се намалува еластичноста на ‘рскавицата и вкупната подвижност на зглобот.

Притоа, најзасегнати зглобови во кои се чувствува болка се: колената, рамењата, лактите. Ова е главната нуспојава на стареењето.

Меѓутоа, болката може да се појави и порано поради некоја траума, фрактура, реума или артритис.

Потребни состојки:

1 лажица сода бикарбона
1 лажица морска сол
1 лажица лут сенф
1 лажица мед

Постапка:

Измешајте ги сите состојки заедно додека да добиете еднолична смеса. Складирајте ја во тегла или соодветно кутивче и чувајте ја во фрижидер.

Се нанесува на болното место, а потоа се покрива со проѕирна фолија и се фиксира со волнен шал. Притоа мора да се внимава компресијата да овозможува слободен проток на циркулацијата.

Со оваа облога најдобро е да се преноќи, а следниот ден, во утринските часови да се исплакне со млака вода.

Третманот се повторува 4-5 дена континуирано секој ден, а доколку е потребно се продолжува со постапката. Оваа количина би требало да биде доволна за неколку денови, но секако, тоа зависи од големината на површината која ќе ја третирате.

Претходна статијаДиетата со јаболка и ореви бескомпромисно ги топи мастите, се комбинира со ангелска супа
Следна статијаЖелудникот не ви е на место… Еве како со неколку потези да го вратите во неговата нормална положба