Ревматоидниот артрит (РА) е хронична системска автоимуна болест која засегнува милиони луѓе. Значителна б олка, вкочанетост и наpyшувања во зглобовите се основните карактеристики на болеста. Ревматоидниот артрит е автоимуна болест, кога телото само ги на-паѓа сопствените зглобови.
Една од теориите е дека можеби РА е поттикнат од инфекција, слично како и ревматичната треска. „Ocoмничена” е бактерија со име Proteus mirabilis која се наоѓа во уринарниот систем и која можеби го поттикнува овој имун одговор, и како резултат cт-paдаат зглобовите. Најголем дел од уринарните инфекции потекнуваат од фекалната флора (бактериите во цревата).
Составот и бројот на бактериите во цревата многу зависи од начинот на исхрана. Тука исхраната, менувајќи ја средината во цревата, всушност, го постигнува своето влијание кај оваа болест. Со промената на исхраната, за неколку дена доаѓа до промени во бактериите во цревата.
Линда Фокнер е 50-годишна Британка на која и бил дијагностициран артритис во 2006 година. Еден ден дознала за некој народен лек во вид на напиток, го испробала и многу брзо состојбата и се подобрила.

Бидејќи била презадоволна од резултатите, таа одлучила своето искуство, како и рецептот, да го сподели со луѓе кои имаат исти или слични проблеми. Потребни состојки: 1 лажица јаболков оцет, 1 лажица мед, 1 чаша топла вода.
Подготовка: Во чаша топла вода измешајте 1 лажица јаболков оцет и 1 лажица мед. Конcyмирајте двапати на ден од напитокот. Линда ја пиела оваа мешавина секој ден, наутро и навечер. По само 2 седмици, таа се чувствувала значително подобро. Дополнително зглобовите треба да се мачкаат со следниот домашен лек:
ДОМАШЕН ЛЕК ЗА АРТРИТИС – ДЕЛУВА МОМЕНТАЛНО

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 мл а лкохол (70%), 100 мл повидон јод и 10 таблети аcпиpин (300 мг). ПОСТАПКА: Помешајте го а лкохолот со повидон јодот и додаЈте ги сомелените таблети acпиpин.

Соединете ја смесата и оставете ја да стои 21 ден на темно место. Потоа можете да ја користите како лек во вид на облоги или со втpивање и лесна мacaжа на б олното место. Практикувајте и редовно да ја ставате следната лековита облога:
ПОСТАПКА: Потопете полна супена лажица ленено семе во 200-300 мл вода. Водата варете ја 10-тина минути додека да се создаде слузна смеса. Истовремено измијте го компирот и изрендајте го заедно со кората.
Изрендајте и една главица црвен кромид (со средна големина). Кога водата со лененото семе целосно ќе се олади, додајте го кромидот и компирот, па убаво промешајте. Исцедете го вишокот од течноста.

Доколку станува збор за проблеми на прстите од рацете или нозете, односно петата, смесата ставете ја во стари ракавици (за раце) или во чорапа (за стапало), па облечете ги, а одозгора фиксирајте со најлонска кеса која добро ќе ја врзете за да не протекува.
На други делови од телото како што се колкови, ‘рбет, ребра, колена и слично, предлагаме смесата прво да ја завиткате во газа и да ја ставите на заболеното место, а потоа целата област завиткајте ја со некој завој или проѕирна фолија која смесата ќе ја одржува припиена за заболеното место.
Овие облоги е потребно да се држат во текот на ноќта, односно за време на спиењето, на заболените места, наутро да се фрлат, а местата да се измијат со сапун и вода. Доколку кромидот евентуално ви ја иритира кожата, односно прави црвенило, тогаш најпрво намачкате ја кожата со некој масен крем или маслиново масло или ставете подебел слој газа.
Истовремено со користење на овие облоги однадвор, потребно е редовно и секојдневно да се користи ленено масло кое ќе делува одвнатре. Постапката треба да се повторува редовно кога сте во можност, сè додека оваа смеса да го „извлече“ заболувањето од телото.